Prima Additive i Materialise intensyfikują współpracę

Prima Additive, dynamiczna jednostka biznesowa Prima Industrie Group, produkująca przemysłowe systemy Additive Manufacturing do metalu na poziomie światowym oraz Materialize), światowy lider w dziedzinie rozwiązań do druku 3D, intensyfikują współpracę w zakresie optymalizacji systemów wytwarzania przyrostowego metali.

Współpraca między tymi dwiema firmami doprowadziła do optymalizacji Print Genius 150, systemu wytwarzania przyrostowego firmy Prima Additive z technologią Powder Bed Fusion z dwoma laserami pracującymi na tym samym obszarze. Ten model urządzenia posiada zintegrowane sprzętowe sterowanie Materialise MCP (Materialize Control Platform), aby uzyskać funkcje sterowania w czasie rzeczywistym oraz usprawnione połączenie z systemami zewnętrznymi w celu wspomagania procesu, takimi jak systemy monitorowania i sterowania.

Głównym rezultatem integracji systemów Prima Additive i Materialise jest opracowanie laserowego algorytmu równoważenia obciążenia, który umożliwia maksymalne i zrównoważone wykorzystanie dwóch laserów, optymalizując ich obciążenie. Dzięki temu algorytmowi dwa lasery są w stanie pracować w każdej warstwie przez taki sam czas, automatycznie rozkładając pracę w jednorodny sposób i eliminując momenty, w których pracuje tylko jeden z dwóch laserów, maksymalizując korzyści z posiadania dwóch laserów na tej samej maszynie. Pierwszy Print Genius 150 powstały w wyniku tej współpracy został zainstalowany na Uniwersytecie w Leuven w Belgii w kwietniu 2021 roku.

Rodzina Prima Additive 150 to bardzo elastyczna i inteligentna platforma maszynowa. Jest to najlepszy sposób na poznanie wytwarzania addytywnego, ale także na opracowywanie nowych stopów oraz kwalifikację nowych materiałów i zastosowań. Wszystkie maszyny z rodziny 150 są wyposażone w różne czujniki, które monitorują proces w czasie rzeczywistym, podwójny system podgrzewania wstępnego do podgrzewania powierzchni łoża proszkowego zarówno od góry, jak i od dołu przez podgrzewaną płytę (do 300° C), a także możliwość integracji laserów o różnych długościach fal (np. zielone lasery). Ponadto maszyna oferuje użytkownikowi możliwość ustawienia parametrów lasera i grubości warstwy w czasie rzeczywistym podczas pracy. Biorąc pod uwagę cechy produktu, Materialise MCP dobrze dostosowuje się do architektury oprogramowania tej rodziny maszyn i jest elastycznym narzędziem o niekwestionowanej wartości do optymalizacji unikalnych funkcji tej maszyny.

Platforma Materialise Control to wbudowana w maszynę platforma sprzętowa i programowa do zaawansowanego sterowania laserowymi procesami drukowania 3D. To rozwiązanie jest idealne dla producentów maszyn, badaczy i użytkowników druku 3D, którzy muszą dostosować proces produkcyjny do określonych potrzeb. MCP zapewnia wszystkie narzędzia wymagane do łatwego w użyciu, otwartego i konfigurowalnego systemu do łączenia, sterowania i monitorowania całego sprzętu związanego z procesem (Laser, Scanhead i Dynamic Focus). Zgodnie z Industry 4.0, MCP jest wyposażony w protokoły komunikacyjne OPC ua i REST API. Pozwala uzyskać dostęp do danych w czasie rzeczywistym do analizy i umożliwia użytkownikowi czerpanie korzyści z wbudowanej w MCP funkcji sterowania w zamkniętej pętli w czasie rzeczywistym w celu dalszej optymalizacji procesu drukowania i obniżenia kosztów poprzez poprawę powtarzalności procesu przy jednoczesnej optymalizacji wydajności drukowania.

“Po udanej integracji naszej najnowocześniejszej platformy sterowania maszyną (MCP) z Print Genius 150 wspólnie wykazaliśmy, że nasze rozwiązanie równoważenia obciążenia optycznego zapewnia istotny wzrost wydajności drukowania bez utraty jakości druku. Miło było również zobaczyć, jak zespoły Prima Additive i Materialise – chociaż znajdowały się w różnych miejscach podczas ograniczeń dotyczących podróży Covid-19 – zdołały zrealizować tak udany projekt w tak krótkim czasie. Materialise i Prima Additive tworzą silne, uzupełniające się partnerstwo i nie możemy się doczekać dalszych wspólnych projektów z Prima Additive.” – deklaruje Jan Van Espen, Research Manager w Materialise.

“Ten pierwszy wspólny projekt pomiędzy Prima Additive i Materialise jest pierwszą cegiełką partnerstwa badawczego i biznesowego dla dwóch firm, które będą nadal inwestować w coraz bardziej dochodową współpracę technologiczną w celu rozwoju coraz bardziej wydajnych i łatwych w obsłudze maszyn, z celem jest uczynienie technologii addytywnej bardziej użyteczną dla MŚP i dla wszystkich firm, które chcą zintegrować tę technologię z zyskiem w swoich zastosowaniach produkcyjnych.” – komentuje Paolo Calefati, Head of Additive Manufacturing & Innovation w Prima Industrie.