Projekt TETRA za 1 mld zł do reanimacji

    Energetycy przygotowują się do budowy systemu łączności wartego 1 mld zł. Może dołączyć do nich MSW z systemem dla służb – informuje „Puls Biznesu”.

    W Polsce mamy dwa tysiące systemów łączności dyspozytorskiej i regularne, ale nieskuteczne, próby ich scalenia. Ostatnio Zarząd Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), zrzeszający zakłady energetyczne, podjął uchwałę rekomendującą system TETRA jako najlepszy dla stworzenia systemu łączności dyspozytorskiej dla energetyki.

    Koszt jego budowy szacuje się na 1 mld zł. Teraz firmy energetyczne muszą podjąć indywidualne decyzje – kto i na jakich zasadach ma ten system budować. Na razie na cyfrowy system TETRA zdecydował się, nie oglądając się na pozostałych, jedynie Tauron Dystrybucja. Czytaj: Motorola Solutions dostarczy system TETRA dla Vattenfall Distribution Poland

    Do inicjatywy energetyków może przyłączyć się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Resort przez 10 lat przymierzał się do budowy systemu TETRA, ale zrezygnował przed EURO 2012, gdy już było wiadomo, że nie zdąży przed mistrzostwami. „Ogólnokrajowy system łączności dla służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa jest bardzo potrzebny” – mówi Bogdan Chojnacki z Instytutu Łączności.

    Autor: Puls Biznesu