PROTECH’07

Trzecie Międzynarodowe Targi Produkcji i Technologii PROTECH’07 organizowane przez wydawcę miesięcznika Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych – firmę Trade Media International Holdings, odbyły się we wrocławskiej Hali Ludowej 21–22 listopada.

Targom towarzyszyły seminaria w czterech grupach tematycznych, a także Dni Kariery dla Inżynierów, ekspozycja Wireless Word – minitargi dotyczące technik bezprzewodowych oraz wiele imprez organizowanych przez wystawców. Zwieńczeniem targów był uroczysty bankiet, na którym wręczono nagrody w konkursach Fabryka Roku 2007 oraz Konstruktor Roku 2007.

Impreza zgromadziła ok. 80 wystawców, a stoiska odwiedziło kilka tysięcy gości, a więc znacznie więcej niż w roku ubiegłym w Warszawie. Wyrazem sukcesu imprezy było życzliwe zainteresowanie i relacje w lokalnej prasie, radiu i telewizji (TVBiznes i Odra), a także w ogólnopolskich dziennikach, takich jak Gazeta Wyborcza i Rzeczpospolita.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska w ramach Dni Kariery. 12 wystawców zaprezentowało oferty pracy, głównie dla młodych inżynierów. Specjalne prelekcje przygotowane przez tzw. head hunterów pokazywały, jak radzić sobie z poszukiwaniem pracy, jak najlepiej zaprezentować siebie i swoje umiejętności podczas rozmów kwalifikacyjnych. Były także konkrety – oferty pracy przygotowane przez kilka firm zajmujących się pośrednictwem pracy.

Na stoiskach prezentowano automatykę przemysłową, galanterię techniczną, systemy informatyczne (obecna była m.in. indyjska firma 3DCAD oferująca ciekawe oprogramowanie inżynierskie), drobne urządzenia, narzędzia, czyściwa, oleje itd. Obecne były firmy konstrukcyjne (związane zarówno z urządzeniami, jak i dużymi konstrukcjami, np. suwnicami) oraz kilka wydawnictw fachowych. Krótko ujmując – był to przegląd oferty związanej z produkcją, technologią, zarządzaniem i utrzymaniem ruchu.

Fabryka Roku 2007

Redakcja miesięcznika Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych po raz drugi przyznała nagrodę w konkursie Fabryka Roku. Tym razem – w uznaniu całokształtu działań związanych z utrzymaniem ruchu w firmie – tytuł Fabryka Roku 2007 uzyskała znana większości z nas fabryka Wrigley Poland, która jest częścią amerykańskiego koncernu Wm. Wrigley Jr. Company założonego w 1891 r. w Chicago zajmującego się produkcją słodyczy. Roczne obroty koncernu przekraczają 5 mld USD. Firma Wrigley Poland została założona w 1992 r. jako biuro handlowe. Dzięki szybkiemu rozwojowi sprzedaży podjęto decyzję o budowie fabryki w Polsce. W styczniu 1996 r. rozpoczęto produkcję gumy do żucia w fabryce w Poznaniu, która obecnie produkuje gumę do żucia i cukierki w 80 różnych smakach.

Około 80% produkcji przeznaczone jest na eksport – do ponad 30 krajów, głównie w Europie, ale również w Afryce, Azji, Ameryce Południowej i Australii. Fabryka obecnie jest jedną z największych w korporacji.

Dyplom uznania odebrał dyrektor fabryki i członek zarządu – Jacek Maćkowiak, który przedstawił krótką prezentację firmy.

Jury wyróżniło w konkursie także dwie inne firmy – Techno-Service SA Zakład Wytwarzania Obwodów Drukowanych z Gdańska oraz Fabrykę Osprzętu Samochodowego POLMO z Łodzi.

Techno-Service SA Zakład Wytwarzania Obwodów Drukowanych jest jednym z czołowych polskich producentów obwodów drukowanych. Jakość produktów firmy jest bardzo wysoko oceniana przez wielu klientów pochodzących z rożnych części Europy. W ofercie znajdują się obwody jednostronne, dwustronne, wielowarstwowe, sztywno-giętkie, mikrofalowe.

Fabryka Osprzętu Samochodowego POLMO z Łodzi jest największym w Polsce producentem sprężarek do pneumatycznych układów hamulcowych stosowanych w samochodach ciężarowych, autobusach i ciągnikach rolniczych. Do końca 1999 r. produkowała także gaźniki i pompy paliwowe. Od maja 2000 r. firma specjalizuje się w produkcji kompletnych sprężarek i ich komponentów oraz części zamiennych. Produkcja przeznaczona jest zarówno na rynek pierwotny, jak i wtórny. Uniwersalne sprężarki stosowane są w samochodach ciężarowych, autobusach i ciągnikach rolniczych różnych marek.

Konstruktor Roku 2007

W zorganizowanym po raz drugi przez redakcję Design News Polska konkursie tytułem „Konstruktor Roku 2007” uhonorowana została firma Solaris Bus & Coach z Bolechowa za projekt Solaris Urbino 18 – pierwszego polskiego autobusu miejskiego o napędzie hybrydowym, spełniającego normę czystości euro 5, która będzie obowiązywać od października 2009 r.

Światowa premiera autobusu Solaris Urbino 18 Hybrid III generacji miała miejsce w 2006 r. na targach motoryzacyjnych IAA (Internationale Automobil-Ausstellung) w Hanowerze. Polska premiera odbyła się w październiku 2006 r. na kieleckich IV Międzynarodowych Targach Lokalnego Transportu Zbiorowego Transexpo.

Dyplom Konstruktora Roku 2007 odebrał Dariusz Michalak, dyrektor Biura Technicznego Solaris Bus & Coach SA. Krótka prezentacja firmy i nowatorskiego rozwiązania – napędu hybrydowego – podobała się wszystkim uczestnikom.

Seminaria

Dużym powodzeniem cieszyły się prezentacje w ramach seminariów MAINTECH, DESIGNTECH, ROBOTECH oraz SYSTECH. Kilkaset osób z zainteresowaniem wysłuchało, co mają do powiedzenia specjaliści zaproszeni przez organizatorów.

W ramach seminarium MAINTECH, nad którym patronat prasowy sprawowała redakcja miesięcznika Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych, zaprezentowano systemy, usługi oraz oprzyrządowanie służące do utrzymywania zdolności produkcyjnych zakładów przemysłowych oraz wielopłaszczyznowe podejście do tematyki utrzymania ruchu w inżynierii.

Seminarium ROBOTECH (automatyka, sterowanie, oprzyrządowanie, robotyka) obejmowało takie zagadnienia, jak prezentacja metod projektowania, wdrażania oraz zarządzania systemami sterowania i automatyki w przemyśle. Z kolei w ramach seminarium SYSTECH (systemy informatyczne wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwami produkcyjnymi) zaprezentowano ciekawe case study z wdrożeń IT w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Sesja DESIGNTECH (projektowanie dla mechaniki i elektroniki) zgromadziła prezentacje poświęcone najważniejszym zagadnieniom i rozwiązaniom z zakresu projektowania inżynierskiego i konstrukcji oraz najnowszych technologii.

Wśród prelegentów obecni byli przedstawiciele firm zarówno polskich, jak i zagranicznych, a także naukowcy z uczelni technicznych.

Już dziś zapraszamy państwa na targi PROTECH’08, które odbędą się we wrocławskiej Hali Ludowej 19 i 20 listopada 2008 r. 

Relacja z targów PROTECH ’07

oraz galeria zdjęć na www.targi-protech.pl

Zdjęcia: Grzegorz Adamski, Dmytro Hurnytskiy,

Piotr Wojciechowski