PROTECH tym razem we Wrocławiu

Tradycyjnie jesienią zapraszamy na Międzynarodowe Targi Produkcji i Technologii PROTECH ’07, które odbędą się w dniach 21–22 listopada br. – tym razem we Wrocławiu. Skąd ta zmiana? Okazuje się, że stolica Dolnego Śląska jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się miast w kraju. Niemała w tym zasługa prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza, który stara się stworzyć jak najbardziej przychylne warunki inwestorom, przedsiębiorcom i mieszkańcom. To właśnie we Wrocławiu ma stanąć najwyższy w Polsce budynek, to właśnie Wrocław wymieniany jest jako jeden z faworytów w gronie potencjalnych organizatorów Expo 2012. I to właśnie we Wrocławiu i na całym Dolnym Śląsku prężnie rozwija się przemysł i tutaj też znajduje się największe skupisko firm produkcyjnych. Stąd pomysł przeniesienia targów PROTECH właśnie do Wrocławia.

W tegorocznej edycji targów weźmie udział ok. 15% więcej wystawców niż w roku ubiegłym. PROTECH ’07 zawierać będzie cztery tematyczne seminaria: MAINTECH (Inżynieria i utrzymanie ruchu w zakładach przemysłowych), DESIGNTECH (Projektowanie dla mechaniki i elektroniki), ROBOTECH (Automatyka, Sterowanie, Oprzyrządowanie, Robotyka) oraz SYSTECH (Systemy informatyczne wspomagające zarządzanie produkcją).

W trakcie imprezy odbędzie się druga edycja Dni Kariery dla Inżynierów – 12 wystawców zaprezentuje aktualne oferty pracy, a Bank Danych o Inżynierach zapewni bezpłatne porady i prezentacje na temat efektywnego poszukiwania pracy.

Zapraszamy także do zapoznania się z bieżącym wydaniem miesięcznika Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych. Tematem numeru (str. 3) jest artykuł poruszający problem nadmiarowego projektowania mocy silników wykorzystywanych w przemyśle. Okazuje się, że korzystając z bardziej precyzyjnych metod doboru silników, można zaoszczędzić niemało energii (a tym samym kosztów), zwiększając jednocześnie wydajność aplikacji, w których stosuje się silniki elektryczne.

Dwa artykuły bieżącego numeru poświęcone są wózkom podnośnikowym. W Raporcie (str. 8) autor przedstawia stan polskiego rynku wózków oraz panujące na nim trendy. Z kolei artykuł na str. 36 prezentuje kierunki rozwoju wózków – przede wszystkim zastosowanie w nich ogniw paliwowych oraz nowoczesnych urządzeń sterowania.

Temat transportu wewnętrznego w przedsiębiorstwach będzie pojawiał się w Utrzymaniu Ruchu częściej – od początku 2008 r. wprowadzamy nowy dział – Logistyka produkcji. Obejmie on artykuły poruszające zagadnienia związane z produkcyjnymi procesami logistycznymi, transportem wewnętrznym, magazynowaniem, magazynowymi systemami informatycznymi. Pojawią się w nim teksty opisujące systemy transportu poziomego (przenośniki), transport pneumatyczny, urządzenia pomocne przy pakowaniu, paletyzacji i depaletyzacji (automaty, roboty i manipulatory), wózki ręczne, magazynowe, elektryczne do transportu poziomego. Zajmiemy się transportem podwieszanym, wciągnikami, a także innowacyjnymi systemami magazynowymi, takimi jak systemy karuzelowe, rotomaty, voice-picking.

W bieżącym numerze znajdziecie Państwo artykuły dotyczące eksploatacji (a ściślej o montażu i demontażu) łożysk tocznych (str. 14), doboru regulatora ciśnienia do czystych technologii (str. 19). Obalimy także pięć głównych mitów związanych z wyładowaniami łukowymi (str. 26). Dwa artykuły poświęcone są sprawom ogólnoludzkim w zakładzie – budowaniu więzi w zespołach pracowniczych (str. 42) oraz roli poczucia humoru i zadowolenia w zaangażowaniu w wykonywane zadania przez zatrudnione osoby (str. 44).

Artykuł na str. 33 prezentuje pogląd, że w utrzymaniu ruchu znacznie ważniejsze jest planowanie działań wyprzedzających awarie (prognozowanie działań), niż samo usuwanie usterek. Równie ważne jest planowanie wykorzystania posiadanych aktywów. Prowadzi to do wyraźnego zwiększenia wydajności linii produkcyjnych.

Po raz pierwszy w Inżynierii i Utrzymaniu Ruchu Zakładów Przemysłowych pojawiają się opisy nowości książkowych związanych tematycznie z zagadnieniami poruszanymi w miesięczniku. Na pierwszy ogień idą dwie pozycje wydawnictwa Helion – „Sprawna i efektywna organizacja” oraz „Kierowanie ludźmi”. W następnych numerach czasopisma pojawią się opisy kolejnych nadesłanych do redakcji pozycji.

Tomasz Kurzacz

Redaktor naczelny