Rafamet dostarczy maszyny dla serbskich kolei

    Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej dostarczy dla Kolei Republiki Serbskiej w Bośni i Hercegowinie maszyny i urządzenia do regeneracji zestawów kołowych pojazdów szynowych. Serbska firma sfinansuje inwestycję wartości ponad 4,5 miliona euro dzięki polskiemu kredytowi rządowemu.

    Kontrakt obejmuje dostawę nowych obrabiarek i urządzeń, a także modernizację maszyn dostarczonych przez RAFAMET dla serbskich kolei na przełomie lat 70-tych i 80-tych.

    – Modernizowane będą trzy obrabiarki, tj. tokarka podtorowa typu UGB 150 i dwie naziemne tokarki kołowe typu UBB 112/2. Dostarczymy też trzy nowe maszyny – sterowaną numerycznie tokarkę specjalną UBF 125N, najnowszej generacji tokarkę karuzelową do kół kolejowych typu KCM 150N i prasę do zestawów kołowych. Ponadto dostarczymy urządzenia pomiarowe do zestawów kołowych i wózków, takie jak miernik do badania naprężeń szczątkowych w kołach i stanowiska do kontroli zderzaków – wymienia Paweł Michalewski i dodaje, że dostawa ma nastąpić w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

    Kontrakt wartości ponad 4,5 miliona euro, czyli blisko 18 milionów zł, podpisano 18 sierpnia 2010 r. w Banja Luce. Prócz Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A., umowę związaną z modernizacją taboru serbskich kolei podpisała również firma EKK Wagon z Ostrowa Wielkopolskiego. Za ponad 15 milionów euro dostarczy ona do Republiki Serbskiej Bośni i Hercegowiny 200 wagonów kolejowych.