Ranking najlepszych firm dla inżynierów ogłoszony

  Już po raz dziesiąty Bank Danych o Inżynierach opublikował ranking najlepszych pracodawców zatrudniających inżynierów w Polsce. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie tych najatrakcyjniejszych.

  Rok 2010 był rokiem pełnym niepewności. Do końca ważyły się losy pierwszego miejsca w rankingu. W minionych edycjach różnica między pierwszym a drugim miejscem zwykle oscylowała w okolicach 70-80 głosów. W tegorocznej edycji walka była bardzo wyrównana. Po raz pierwszy od 3 lat pozycja lidera rankingu została zagrożona. Finalnie, przewagą zaledwie 16 głosów, ponownie zwyciężyła Skanska, uzyskując 148 głosów od inżynierów – komentuje Anna Strożek, Starszy Specjalista ds. Analiz w BDI.

  Skanska to szwedzki koncern budowlany. Na polskim rynku jest obecny od blisko 40 lat. Pierwsze miejsce zawdzięcza głównie inżynierom z woj. mazowieckiego i małopolskiego, absolwentom Politechniki Warszawskiej. To, co inżynierowie najbardziej sobie cenią w tej firmie to: możliwości rozwoju, międzynarodowe środowisko oraz dostęp do nowych technologii. Wśród indywidualnych komentarzy znaleźliśmy taż hasło „Prestiż”.

  Drugie miejsce utrzymał amerykański koncern przemysłowy General Electric (132 głosy). Głosujący na tę firmę, to głównie inżynierowie z woj. mazowieckiego i śląskiego, władający dobrze lub biegle jednym językiem obcym, absolwenci Politechniki Warszawskiej. Uzasadnienia były podobne co w firmie Skanska. Najwięcej osób stwierdziło, że GE to firma z możliwościami rozwoju, międzynarodowe środowisko pracy oraz styczność z nowymi technologiami. Wielu inżynierów pokusiło się też na indywidualne, bardzo pochlebne komentarze dotyczące GE. „Stabilność zatrudnienia, prestiż, elastyczny czas pracy, szansa na odniesienie sukcesów naukowych oraz pogłębianie swojej specjalizacji, dobra opinia pracowników, program praktyk odpowiadający zakresowi zajęć podwładnych, świetna firma dla kobiet-inżynierów, przestrzegany kodeks pracy, wiele ofert pracy dla inżynierów, renoma”, to tylko niektóre z nich.

  Miejsce 3 – Grupa Siemens (86 głosów). Inżynierowie cenią sobie tę firmę głównie za dostęp do nowych technologii i możliwości rozwoju. Chwalą szeroki zakres działalności. Imponuje im rozpoznawalność marki Siemens oraz liderowanie na rynku europejskim. Twierdzą, że „To jest to”.

  Miejsce 4 – międzynarodowy Koncern ABB działający w sektorze elektroenergetycznym i automatycznym (66 głosów). Głosujący na tę firmę to głównie inżynierowie z woj. łódzkiego, absolwenci Politechniki Łódzkiej. To, na co głównie zwracano uwagę w przypadku tej firmy to możliwości rozwoju oraz dostęp do nowych technologii. Inżynierowie wymieniali m.in. technologie jądrowe sprzedawane do Korei Północnej oraz technologie wykorzystywane podczas tworzenia robotów do zastosowań specjalnych.

  Miejsce 5 – firma budowlana Budimex, realizującą swoje projekty zarówno w Polsce jak i w kilkudziesięciu krajach na trzech kontynentach. Firma uzyskała 54 głosy głównie dzięki możliwościom rozwoju jakie daje swoim pracownikom, a także dzięki atrakcyjnym wynagrodzeniom, które chwalą sobie inżynierowie. Zdaniem inżynierów Budimex, to „bardzo prężnie działająca firma, realizująca nietuzinkowe inwestycje. Znana i ceniona na całym świecie”.

  W pierwszej dziesiątce znalazł się ponownie PKN Orlen – jedna z największych korporacji przemysłu naftowego w Europie Środkowo-Wschodniej. 41 głosów od inżynierów zapewniło jej 6 miejsce rankingu. Inżynierowie docenili dostęp do nowych technologii jak i możliwości rozwoju w kilku dziedzinach jakie zapewnia Orlen. Wielu uzasadniło swój wybór atrakcyjnością wynagrodzenia jakie oferuje firma oraz możliwościami awansu.

  Miejsce 7 zajął istniejący od 1994 roku (w Polsce) Koncern Delphi (38 głosów). Delphi jest wiodącym światowym dostawcą rozwiązań elektronicznych i technologii systemowych dla sektora motoryzacyjnego. Głosujący na tę firmę to głównie inżynierowie z woj. małopolskiego, władający dobrze lub biegle jednym językiem obcym, absolwenci Akademii Górniczo-Hutniczej. To, co przede wszystkim zyskało uznanie wśród inżynierów, to możliwość pracy w międzynarodowym środowisku. Na drugim miejscu najczęściej wymieniano dostęp do nowych technologii, na trzecim możliwości rozwoju. Ponad połowa stwierdziła, że firma dba o dobrą atmosferę w pracy.

  Miejsce 8 – firma budowlana Mostostal Warszawa, realizująca projekty dla partnerów krajowych i zagranicznych (36 głosów). Mostostal Warszawa prowadzi projekty m.in. w zakresie budownictwa ogólnego, przemysłowego, inżynieryjnego, drogowego. Dla inżynierów firma kojarzy się głównie z możliwościami rozwoju, z atrakcyjnym wynagrodzeniem i podobnie jak w przypadku pozostałych laureatów, z dostępem do nowych technologii. Zdaniem inżynierów Mostostal, to „firma z dobrą perspektywą na przyszłość”.

  Na 9 miejscu uplasowała się Grupa Bosch (32 głosy). Głosujący na tę firmę to głównie inżynierowie z woj. łódzkiego, władający dobrze lub biegle jednym językiem obcym, absolwenci Politechniki Łódzkiej, którzy najbardziej docenili międzynarodowe środowisko w firmie, dostęp do nowych technologii jak i możliwości awansu. Komentarz jednego z inżynierów „Super firma” mówi sam za siebie.

  Pierwszą dziesiątkę zamknęła Grupa Philips (31 głosów). Głosujący na tę firmę to głównie inżynierowie z woj. wielkopolskiego, władający dobrze lub biegle jednym językiem obcym, absolwenci Politechniki Poznańskiej, Politechniki Łódzkiej lub Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Głosujący chwalą sobie w tej firmie możliwości rozwoju w wielu obszarach, również „dla młodych inżynierów chcących zdobyć doświadczenie w gronie profesjonalnego zespołu”. Doceniają dużą samodzielność i samoorganizację czasu pracy oraz międzynarodowe środowisko. Wielu twierdzi, że Philips to „dobra solidna firma o ugruntowanej pozycji na rynku. Miła atmosfera dodatkowo motywuje i zachęca do rozwoju”.

  Ranking, sporządzony po raz dziesiąty przez Bank Danych o Inżynierach, prezentuje 50 najatrakcyjniejszych pracodawców na polskim rynku. O pozycji poszczególnych firm zadecydowały głosy oddane przez inżynierów od 1 stycznia do 31 grudnia 2010. Każdy z głosujących wskazał maksymalnie trzy firmy, które uznał za najatrakcyjniejsze. Więcej informacji dotyczących rankingu można znaleźć na stronie www.firmadlainzyniera.pl