Większość elementów hamulcowych dostępnych na rynku działa wyłącznie jako elementy zaciskające. Są one zaprojektowane wyłącznie do utrzymywania osi w stanie unieruchomienia i nie nadają się do dynamicznych procedur hamowania. Natomiast ROBA®-linearstop jest hamulcem bezpieczeństwa, w pełni odpowiadającym wymogom badań stowarzyszeń branżowych. Umożliwia on niezawodne hamowanie poruszających się osi.
Dynamiczne hamulce bezpieczeństwa serii ROBA®-linearstop działają zgodnie z zasadą odporności na awarie w układzie. Siła hamowania jest zapewniana przez sprężyny dociskające i przenoszone bez luzu poprzez stożkową powierzchnię na tuleję zaciskową. Tuleja ta zaciska przez cały czas pręt hamujący, nie zmieniając jego położenia. W stanie zamkniętym hamulec jest w stanie wytrzymać obciążenia w obu kierunkach ruchu. Dynamiczne hamowanie można uzyskać od prędkości maksymalnie 2 m/s.
Zatrzymania dynamiczne zostały zbadane zgodnie z wymogami badań stowarzyszeń branżowych na stanowisku do prób zrzutowych firmy Mayr®. Zgodnie z wymaganiami stowarzyszeń branżowych, badane elementy są przełączane milion razy statycznie i bez obciążenia oraz milion razy przy przewidywanym obciążeniu. Co tysiąc przełączeń są one dynamicznie hamowane z ruchu. Układ hamulcowy ROBA®-linearstop pozwolił uzyskać 30 000 hamowań dynamicznych w próbach zmęczeniowych przy maksymalnym obciążeniu, przez co wypada zdecydowanie lepiej, niż określają to wymagania stowarzyszeń branżowych w zakresie badań, które mówią tylko o 1000 operacjach hamowania dynamicznego.
Hamulce dynamiczne ROBA®-linearstop można montować bezpośrednio na standardowych siłownikach zgodnych z normą DIN ISO 15552. Można je integrować łatwo, szybko i bez skomplikowanych regulacji z różnymi konfiguracjami napędów. W odróżnieniu od innych systemów hamowania liniowego, układ ROBA®-linearstop nie musi być przesuwany na wózku. Upraszcza to zasilanie przewodów pneumatycznych. Hamulec można przykręcić do statycznego elementu maszyny. Tłoczysko siłownika jest prowadzone przez środkowy otwór hamulca i podłączone do wózka napędu liniowego.
Przy ruchu wózka tłoczysko jest „przepychane” osiowo przez system ROBA®-linearstop. Po zamknięciu hamulca wózek jest dynamicznie hamowany, a następnie przytrzymywany bez luzu i precyzyjnie wypozycjonowany. Oś jest zabezpieczona w obu kierunkach ruchu. Hamulec jest zwalniany pneumatycznie przy ciśnieniu od 4 do 6 bar, w zależności od skonfigurowanej siły hamowania. Wbudowany czujnik nieprzerwanie sygnalizuje stan przełączenia hamulca. Układ hamulcowy ROBA®-linearstop jest dostarczany w czterech rozmiarach konstrukcyjnych, ze znamionowymi siłami hamowania od 1,5 kN do 40 kN.