RWE otwiera kolejną farmę wiatrową w Polsce

  15 turbin wiatrowych uruchomił w czwartek w Tychowie (Zachodniopomorskie) koncern energetyczny RWE. Park Wiatrowy Tychowo to trzecia inwestycja RWE w energię wiatrową w Polsce. Firma ma w naszym kraju 49 turbin o łącznej mocy 108 megawatów.

  Wiatraki w Tychowie będą wytwarzać energię elektryczną wystarczającą do zasilenia 32 tys. gospodarstw domowych. Każda z turbin ma moc 2, 3 megawata i wysokość blisko 150 m. Łącznie będą wytwarzać co najmniej 72 miliony kWh energii elektrycznej rocznie.

  Park Wiatrowy Tychowo oraz już pracujące parki w Suwałkach i Pieckach łącznie mają moc 108 megawatów.

  „Inwestycja w Park Wiatrowy w Tychowie jest wynikiem strategii inwestycyjnej Grupy RWE, która zakłada zaangażowanie w międzynarodowe, bardziej +zielone+ przedsięwzięcia. Jest przykładem realizacji planów rozwijania sektora wytwarzania energii w Polsce bez emisji do atmosfery dwutlenku węgla” – powiedział cytowany w przesłanym PAP komunikacie prezes zarządu RWE Polska Filip Thon.

  „W polskich warunkach klimatycznych wiatr jest najbardziej efektywnym źródłem energii odnawialnej i przyczynia się do większego zrównoważenia struktury źródeł wytwarzania w energetyce zdominowanej przez węgiel. Stwarza także potencjał rynkowy dla RWE w Polsce, ponieważ zapotrzebowanie na energię odnawialną pośród naszych klientów przez cały czas rośnie” – dodał prezes.

  Farma wiatrowa znajduje się w pobliżu Tychowa, niedaleko Stargardu Szczecińskiego na Pomorzu Zachodnim. Elektrownie wiatrowe w tym regionie mają łączną moc blisko 456 megawatów. Polska łącznie wytwarza z energii wiatru około 1,350 gigawatogodzin.

  Według dokumentu resortu gospodarki „Polityka energetyczna Polski do 2030 roku” w 2020 r. Polska powinna wytwarzać 15 proc. łącznie wytwarzanej energii ze źródeł odnawialnych.

  Park Wiatrowy Suwałki, jako pierwsza wiatrowa inwestycja RWE w Polsce został oddany do użytku w 2009 r. Ma 18 turbin o mocy 2,3 MW każda. Zasilają one 40 tys. gospodarstw domowych. W Pieckach, w regionie Warmii i Mazur, pracuje 16 turbin o mocy 2,0 MW każda.

  RWE zapowiada budowę kolejnych farm w Polsce. Planuje do 2015 r. osiągnięcie łącznej mocy 300 MW w farmach wiatrowych w Polsce – na Mazurach, Pomorzu i w Wielkopolsce.

  RWE należy do piątki największych firm energetycznych w Europie. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej i gazu. Największymi firmami należącymi do RWE w Polsce są RWE Polska oraz firma RWE Stoen Operator, zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną.