Samowystarczalne czujniki VEGA – klucz do IoT w logistyce i produkcji

Pomiar poziomu jeszcze nigdy nie był tak prosty

Internet Reczy (IoT – Internet of Things) rewolucjonizuje obecnie cały świat. Logistyka to jeden z obszarów, w którym zmiany nabierają szczególnie szybkiego tempa. W tym przypadku kompleksowa sieć obejmująca towary i infrastrukturę IT w całym łańcuchu dostaw stwarza ogromne potencjalne możliwości – od magazynowania przez proces zamawiania aż po transport. Optymalizacja łańcucha dostaw zapewnia realną przewagę, a jednocześnie może pomóc w zauważalnym obniżeniu kosztów.

Trzon IoT stanowią dane wymieniane w rozwijającej się, skomunikowanej sieci. Na ich podstawie podejmuje się decyzje o ewentualnych zmianach i ulepszeniach. Z tego powodu IoT polega na czujnikach, które dostarczają potrzebnych danych. Jednak w większości systemów logistycznych czujniki są zlokalizowane w miejscach, w których nie ma możliwości zapewnienia zasilania ze stałego źródła.

Szczególnie w logistyce czujniki poziomu są często potrzebne w miejscach, gdzie nie ma dostępu do stałego źródła zasilania. W tej sytuacji, samowystarczalne czujniki VEGA są idealnym rozwiązaniem.

Samowystarczalne czujniki dla optymalnej logistyki

VEGA oferuje serię przyrządów pomiarowych stworzoną właśnie do takich aplikacji: samowystarczalny system czujników do pomiaru poziomu oparty na technologii radarowej 80 GHz. Czujniki radarowe zostały zoptymalizowane specjalnie pod kątem logistyki i kontroli procesów. Wydajność energetyczna stanowiła priorytet przy opracowywaniu tego rozwiązania. Udało się osiągnąć idealne połączenie takich aspektów, jak efektywność pomiaru, bezprzewodowa transmisja danych i zużycie energii. Optymalizacja cyklów pomiarowych pozwala na nawet 10-letnią pracę baterii. Samowystarczalne czujniki VEGA są bezprzewodowe, niedrogie, elastyczne i niezawodne, a także proste w instalacji w systemie plug-and-play. Dzięki temu znajdują zastosowanie w wielu różnych aplikacjach – wszędzie tam, gdzie potrzebne jest monitorowanie poziomu, niezależnie od tego, czy pomiar dotyczy zbiorników magazynowych na chemikalia, pojemników na detergenty, które muszą być regularnie wymieniane czy też pojemników na opady oczekujących na odbiór. 

Idealne dla kontenerów IBC

Autonomiczne czujniki poziomu VEGA można szybko i łatwo zainstalować na kontenerach IBC. Dzięki technologii radarowej możliwy jest pomiar z zewnątrz, co eliminuje konieczność otwierania lub modyfikacji zbiorników IBC. Po instalacji, która ogranicza się do kilku prostych kroków, urządzenie może na stałe pozostawać na zbiorniku i przesyłać wyniki pomiaru poziomu, zarówno w zakładzie, jak i podczas w transportu. Nawet zamontowane wysoko czujniki VEGA kilka razy dziennie monitorują poziom w zbiorniku, a następnie w sposób bezprzewodowy przekazują te wartości do chmury.  

Dostępne z każdego miejsca

Rozwiązanie w zakresie komunikacji czujników również jest modułowe – w tej chwili obsługiwane są standardy NB-IoT oraz LoRa. VEGA opiera się na modelu multi-komunikacyjnym: czujnik jest wyposażony w wybór standardów bezprzewodowych o niskim poborze mocy i wybiera ten, który jest dostępny w danej sytuacji. Jednocześnie możliwa jest łatwa implementacja nowych standardów. 

Połączenie z VEGA Inventory System przynosi dodatkowe korzyści. VIS to oprogramowanie VEGA przeznaczone do wizualizacji danych i planowania logistyki. Samodzielnie określa optymalne zapotrzebowanie i prognozuje kolejne zamówienia na podstawie uzyskanych danych. Autonomiczne czujniki VEGA oferują także wiele innych opcji smart. Dane pomiarowe można łatwo zintegrować z innymi platformami i systemami. 

VEGAPULS Air 23

Samowystarczalny czujnik z bezprzewodową transmisją mierzonych wartości

VEGAPULS Air 23 jest sondą do bezkontaktowego pomiaru poziomu dedykowaną do paletopojemników (IBC) oraz zbiorników wykonanych z tworzywa sztucznego. Sonda może prowadzić pomiar przez górną ściankę zamkniętego zbiornika i nadaje się do prawie wszystkich cieczy oraz materiałów sypkich. Montaż VEGAPULS Air 23 jest realizowany za pomocą adaptera przylepnego lub paska zaciskowego. Ze względu na brak konieczności doprowadzania dodatkowego zasilania jest to ekonomiczne rozwiązanie. Obudowa czujnika o wysokim stopniu ochrony IP69 umożliwia bezobsługową ciągłą pracę na zewnątrz lub podczas czyszczenia zbiornika.

Korzyści

  • Precyzyjne wyniki pomiarów niezależne od medium, warunków procesowych i otoczenia
  • Bezobsługowa praca dzięki bezkontaktowej technologii radarowej 80 GHz
  • Łatwa instalacja dzięki autonomicznemu zasilaniu i technologii radiowej

Więcej informacji na www.vega.com 

VEGA Polska sp. z o.o.

ul. Jaworska 13

53-612 Wrocław

Tel.: +48 71 747-76-00

info.pl@vega.com

www.vega.com