Schaeffler zniszczył 26 ton podrobionych łożysk

    26 ton podrobionych łożysk o wartości ponad miliona euro zniszczył ostatnio Schaeffler – niemiecki producent łożysk. Akcja była  efektem postępowań sądowych wytoczonych rzekomym dystrybutorom swoich produktów w całej Europie, m.in.: we Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

    Podrabiane łożyska zostały zgniecione w prasie w Schweinfurt w Niemczech. Duże łożyska o średnicy powyżej metra musiały być odpowiednio przygotowane do całej operacji – zostały wcześniej poprzecinane  za pomocą palnika gazowego.

    Straty ekonomiczne wywołane przez podróbki są ciężkie do oszacowania. Firma oprócz utraty części sprzedaży, straciła również sporo na wizerunku wśród producentów maszyn. Konfiskata oraz utylizacja łożysk również pociągnęła za sobą spore koszty.

    Schaeffler poinformował, że szkody spowodowane przez fałszywe łożyska mogą być bardziej kosztowne niż cena oryginalnych łożysk. Przywołuje przy tym przypadek szwajcarskiego klienta, który skarżył się na podrobione cylindryczne łożyska toczne, w które wyposażone było jedno z jego urządzeń. Pomimo regularnej konserwacji, łożyska pracowały zaledwie sześć miesięcy. Chociaż klient zareagował w odpowiednim czasie, łożyska wyrządziły szkody na poziomie 17 000€.