Serwonapędy PACMotion ze standardem PLCopen

  ASTOR, dystrybutor serwonapędów GE Fanuc poinformował, że niezależna organizacja zajmująca się zestrajaniem oprogramowania sterującego zgodnego z IEC 61131-2, przyznała serwonapędom GE Fanuc serii PACMotion, certyfikat zgodności PLCopen.

  Dzięki zgodności PACMotion z PLCopen programowanie serwonapędów stało się łatwiejsze i bardziej uniwersalne. Jak przekonuje producent – PACMotion zwiększy efektywność projektowania systemów.

  Jedną z najważniejszych cech serwonapędów PACMotion jest możliwość sterowania zarówno procesami dyskretnymi, jak i ciągłymi oraz pozycjonowania osi. Dodatkowo rozwiązanie to wolne jest od ograniczeń fabrycznymi zasobami w serwonapędzie. Jest to bardzo ważna cecha, tym bardziej, że większość serwonapędów na rynku ma postać gotowego i nierozbudowanego urządzenia. Serwonapędy PACMotion bazujące na platformie sprzętowej PACSystems RX3i, można swobodnie rozbudowywać w razie potrzeb. Ilość pozycjonowanych osi, ilość oraz typ wejść i wyjść, opcje komunikacyjne czy też konsole operatorskie, dobiera się indywidualnie pod kątem potrzeb konkretnego rozwiązania.

  – Do dyspozycji programisty dostępne są: zaawansowany zestaw funkcji obsługujących ruchy elementarne, tryb nadążny, funkcje realizacji krzywki za pomocą profili CAM, ruchy synchroniczne, czy też narzędzia do przechwytywania informacji o pozycji – komentuje Grzegorz Faracik, specjalista ds. sprzedaży systemów sterowania w ASTOR Sp. z o.o.

  – Rozwiązanie PACMotion może zostać rozbudowane nawet do 40 osi i co ważne, ze względu na architekturę równoległą, rozbudowa serwonapędu nie pogarsza jego czasu reakcji – dodaje Grzegorz Faracik.

   

  PACMotion korzysta z najnowszej wersji oprogramowania narzędziowego Proficy Machine Edition 5.9, które spełnia wymagania PLCopen. Zintegrowane środowisko programistyczne, jakim jest Proficy Machine Edition, pozwala użytkownikowi na tworzenie kompletnych projektów systemów sterowania. Wspólna baza danych, współdzielone zmienne, wspólne skrypty w znaczący sposób ułatwiają pracę programistom oraz eliminują konieczność synchronizowania odrębnych programów. Proficy Machine Edition 5.9 wyposażone zostało w wiele nowych funkcji.