Skanska zachowała tytuł najbardziej pożądanego pracodawcy wśród inżynierów

  – W corocznym plebiscycie „Firma dla Inżyniera”, organizowanym przez Bank Danych o Inżynierach, ponownie zwyciężyła Skanska, szwedzki koncern budowlany. Firma zachowała tym samym tytuł lidera, wywalczony w 2007 roku. Na drugiej pozycji znalazła się ponownie firma Siemens, na trzeciej amerykański konglomerat przemysłowy General Electric – w 2007 roku, po raz pierwszy w pierwszej dziesiątce, natomiast w 2008 roku zamknął pierwszą trójkę laureatów – relacjonuje Anna Strożek, Starszy Specjalista ds. Analiz w BDI.

  Laureaci Firma dla Inżyniera 2008

  1. Skanska

  2. SIEMENS

  3. General Electric

  4. ABB

  5. Delphi

  6. Budimex

  7. Toyota

  8. Strabag

  9. Philips

  10. PKN ORLEN

  *dane pochodzą z BDI

  To już ósma edycja rankingu Firma dla Inżyniera. Celem jest wyłonienie i promowanie najatrakcyjniejszych firm, a także podnoszenie konkurencyjności przedsiębiorstw w zakresie zatrudniania inżynierów. Tytuł Firma dla Inżyniera to najcenniejsze wyróżnienie dla pracodawcy, który stara się pozyskać najlepszych pracowników.

  Firma Skanska, licząca ponad 120 lat, na polskim rynku jest obecna od początku lat 70-tych ubiegłego wieku. Funkcjonuje poprzez trzy jednostki: Skanska S.A., Skanska Property Poland oraz Skanska Infrastructure Development. Od 2002 roku niezmiennie zajmowała czołowe pozycje na podium. W 2008 roku zagłosował na nią co 15 inżynier. W sumie uzyskała 328 głosów i tytuł Firmy dla Inżyniera 2008 roku.

  Drugie miejsce podtrzymał niemiecki koncern z branży energetycznej, elektrotechnicznej i telekomunikacyjnej – firma Siemens, z wynikiem 249 uzyskanych głosów. Trzecie miejsce zajęło GE (231 oddanych głosów) strącając z podium Toyotę. Dzięki 94 uzyskanym głosom Toyota zajęła 7 miejsce. Największym awansem może poszczycić się ABB – szwedzko-szwajcarski koncern elektroenergetyczny. W 2008 roku awansował z 8 miejsca na 4 (176 oddanych głosów). Na 5 miejsce awansował Delphi – wiodący światowy dostawca oryginalnych technologii motoryzacyjnych (147 oddanych głosów). Miejsca ustąpił mu PKN Orlen, który w tej edycji spadł z 5 na 10 miejsce z wynikiem 77 głosów. Na 6 spadła spółka budowlana Budimex (138 oddanych głosów). O 2 miejsca awansował  Strabag – austriacki koncern budowlany. 92 oddane przez inżynierów głosy zapewniły mu 8 lokatę w rankingu. Do pierwszej dziesiątki ponownie trafił Philips – jeden z największych producentów elektroniki użytkowej na świecie (88 oddanych głosów).

  Zwycięzcy w poszczególnych regionach

  General Electric – mazowieckie, lubelskie

  WSK „PZL RZESZÓW” – podkarpackie

  TRW Automotive – śląskie

  Grupa LOTOS – pomorskie

  Skanska- dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie, opolskie,     zachodniopomorskie, zagranica

  Tyco Electronics Polska – kujawsko-pomorskie

  Delphi – małopolskie

  Volkswagen – wielkopolskie

  ABB – łódzkie, lubuskie

  SIEMENS- podlaskie, lubuskie

  Budimex – lubuskie

  Strabag – lubuskie

  Toyota – lubuskie

  Michelin Polska    warmińsko-mazurskie

  *dane pochodzą z BDI

  W tej edycji dominują firmy z branży budowlanej oraz energetycznej, elektronicznej i elektrotechnicznej. Loga kilku firm od lat utrzymują się w pierwszej dziesiątce najbardziej pożądanych pracodawców. Należą do nich: Skanska, Siemens, ABB, Budimex oraz PKN Orlen (od pierwszej edycji w 2001 roku), General Electric i Strabag (od 2007 roku), Philips (w 2006 roku i obecnie), Delphi i Toyota (od 2004 roku).  

  W tegorocznej edycji nowością jest zestawienie gratyfikacji pozapłacowych jakie otrzymali w 2008 roku inżynierowie, którzy oddali swój głos. Największą popularnością cieszyły się: telefon komórkowy do użytku prywatnego (posiada go 54,04% inżynierów spośród tych, którzy oddali swój głos w głosowaniu FDI), komputer do użytku prywatnego (46,38%) oraz dodatkowa bezpłatna opieka zdrowotna (39,57%). Na liście najbardziej oczekiwanych gratyfikacji pozapłacowych znalazły się w 2008 roku: samochód służbowy do użytku prywatnego (chciałoby go posiadać 33,62% inżynierów spośród tych, którzy oddali swój głos w głosowaniu FDI), dodatkowa bezpłatna opieka zdrowotna (33,19%) oraz szkolenia wybierane wg własnego uznania (30,21%).   Dodatkowe gratyfikacje są równie ważne i silnie wiążą pracowników z pracodawcą. Mogą być często silnym bodźcem motywującym i wpływającym na postrzeganie firmy na rynku.

  Kobieta inżynier w 2008 roku – jak głosowały kobiety (w nawiasie – liczba głosów)

  1. Skanska (47)

  2. Budimex (25)

  3. Strabag (17)

  4. General Electric (15)

  5. MOSTOSTAL (13)

  6. Toyota (11)

  7. SIEMENS (11)

  8. Warbud (11)

  9. Delphi (11)

  10. Mars Polska (10)

  11. Procter & Gamble Operations Polska (9)

  12. Philips (Grupa) (9)

  13. Unilever Polska (9)

  14. ABB (9)

  15. Volvo Polska (8)

  16. Danfoss (8)

  17. TRW Automotive (8)

  18. Polimex-Mostostal (7)

  19. Polski Koncern Naftowy ORLEN (7)

  20. L’ORÉAL Polska (7)

  *dane pochodzą z BDI

  Ranking, sporządzony po raz ósmy przez Bank Danych o Inżynierach, prezentuje 100 najatrakcyjniejszych pracodawców na polskim rynku. O pozycji poszczególnych firm zadecydowały głosy oddane przez inżynierów od 1 stycznia do 31 grudnia 2008. Każdy z głosujących wskazał maksymalnie trzy firmy, które uznał za najatrakcyjniejsze. W tegorocznej edycji, spośród prawie 120 tysięcy inżynierów zarejestrowanych w bazie danych BDI swój głos oddało ponad 5 tysięcy osób.

  Więcej informacji dotyczących rankingu „Firma dla Inżyniera 2008” można znaleźć na stronie www.firmadlainzyniera.pl