Spółka z Grupy PGNiG kupiła urządzenie do poszukiwań gazu łupkowego

  Firma Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków, która należy do Grupy PGNiG, kupiła we Włoszech urządzenie do poszukiwań gazu łupkowego. Krakowska firma prowadzi rozmowy m.in. z PGNiG i PKN Orlen dotyczące wykorzystania maszyny.

  Przeznaczone do wiercenia otworów w poszukiwaniu gazu łupkowego urządzenie wiertnicze Drillmec 2000 HP przyjedzie z Włoch do Polski we wrześniu tego roku.

  Drillmec 2000 HP wyposażony jest w tzw. „walking system”. Dzięki temu można wiercić wiele otworów na jednym placu wierceń. Urządzenie sterowane jest elektronicznie i posiada napęd z silników elektrycznych prądu zmiennego. Ma to ogromne znaczenie m.in. kosztowe, przy wierceniu otworów w poszukiwaniu i eksploatacji gazu łupkowego.

  Obecnie trwają szkolenia załóg, które będą obsługiwać nowe urządzenie.

  Rzeczniczka firmy Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków Agnieszka Sioła nie chciała zdradzić dokładnej ceny urządzenia. Dodała jednak, że cena tego typu maszyn to ok. 30 mln dolarów. „Obecnie prowadzimy rozmowy z PGNiG, z Orlenem (PKNORLEN 51,10 PLN -0,68% 17:55 23.05.2011) , ale także z operatorami zagranicznymi na temat wykorzystania tego urządzenia. Jest bardzo duże zainteresowanie, bo to pierwsza tego typu maszyna w Polsce” – powiedziała PAP. Dodała, że do września br. będzie wiadomo, która firma będzie je wykorzystywała do wierceń.

  Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków to spółka wiertnicza, która prowadzi prace poszukiwawcze w Europie, Azji i Afryce. Posiada swoje oddziały w Kazachstanie, Pakistanie i Ugandzie.