Swedspan Polska uruchamia nowe Centrum B+R

  Inwestycja o wartości 2,5 mln EUR jest kolejnym elementem nowoczesnego kompleksu produkcyjnego ultra cienkich płyt HDF w gminie Orla w woj. Podlaskim.

  Firma Swedspan należąca do grupy Ikea, będąca wiodącym producentem ultra cienkich płyt HDF zakończyła budowę centrum badań i rozwoju technologii materiałowych o zasięgu międzynarodowym.

  Nowe centrum będzie jednym z najbardziej innowacyjnych jednostek tego typu w Europie, prowadzącym badania nad rozwojem technologii produkcji paneli i płyt na bazie surowca drzewnego. Aktualnie trwają prace wykończeniowe budynku, instalowane są maszyny i sprzęt laboratoryjny. Uruchomienie działalności planowane jest na wiosnę bieżącego roku.

  Badania w centrum prowadzić będzie zespół pięciu inżynierów. Głównym celem działalności jest rozwój nowoczesnych technologii produkcji, rozszerzenie spektrum zastosowań dla materiałów drzewnych oraz prowadzenie testów w zakresie sklejania włókien drzewnych i lakierowania płyt. Planowana jest współpraca z jednostkami badawczymi zarówno w kraju jak i za granicą.

  W skład wyposażenia jednostki wejdą dwie wysoko precyzyjne prasy laboratoryjne do produkcji ultra-cienkich płyt, maszyny do obróbki ściernej, linia laboratoryjna służącą do prowadzenia doświadczeń nad technologiami lakierowania i klejenia materiałów drzewnych przy użyciu różnych komponentów (lakiery wodne, UV, folie, kleje). Instalacja umożliwi badanie technologii w ramach procesu produkcyjnego w skali mikro, celem dalszego doskonalenia procesu i gotowego produktu.

  Wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt laboratorium w Orli będzie głównym centrum badań i rozwoju technologii powierzchni dla grupy Swedspan.

  Firma działa w Polsce od kilku lat. W 2010 r. inwestycja Swedspan, polegająca na budowie nowoczesnego kompleksu produkcyjnego ultra cienkich płyt HDF, była jednym z największych projektów prowadzonych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych i jednocześnie jednym z najważniejszych przedsięwzięć w regionie Polski Wschodniej.