Sztuka czy nauka?

Rozwiązywanie problemów związanych z usterkami systemów hydrauliki siłowej

Najgorsze dźwięki, jakie można usłyszeć w hali produkcyjnej, mogą pochodzić z uszkodzonych systemów hydrauliki siłowej. Gorsza jedynie może być cisza wywołana wyłączeniem wszystkich urządzeń z powodu awarii.

Kiedy system hydrauliki siłowej zawodzi, pierwszym odruchem jest chwycenie skrzynki narzędziowej i rozpoczęcie demontażu systemu na części w celu znalezienia źródła usterki. Jednak lepszym rozwiązaniem jest użycie ołówka i kartki papieru. Kilka minut spędzonych na analizie problemu na samym początku jego wystąpienia pozwoli na zaoszczędzenie dużych pieniędzy w przyszłości. Rozwiązywanie problemów, jakie niesie ze sobą hydraulika siłowa, jest bardziej sztuką niż dziedziną naukową.

Początek

Początkiem rozwiązywania problemu awarii systemu hydrauliki siłowej jest stworzenie listy potencjalnych komponentów, które mogły wygenerować symptom awarii. Cały system zazwyczaj nie zawodzi. Raczej pojedynczy komponent lub kilka powiązanych komponentów, co w konsekwencji powoduje wyłączenie całego systemu. Jednak symptom może wskazywać na inną niż rzeczywista przyczynę awarii.