Opracowanie inteligentnych technologii dla przemysłu ma jeden podstawowy cel – przyspieszyć tempo rozwoju i zwiększyć jakość oferowanych usług przy jednoczesnym obniżeniu kosztów operacyjnych oraz oszczędności czasu. Produkcja zintegrowana w sieci to przyszłość branży, o czym wiedzą organizatorzy ITM Polska. Motywem przewodnim tegorocznej edycji targów była bowiem idea Przemysłu 4.0.
Na targach, które odbywały się w dniach 7-10 czerwca w Poznaniu, prezentowane były innowacje wspierające rozwój firm, technologie będące przyszłością branży, a także maszyny będące przykładem implementacji najnowocześniejszych rozwiązań w przemyśle. W wydarzeniu wzięło udział blisko 1 tys. wystawców, którzy prezentowali innowacyjne rozwiązania dla takich gałęzi przemysłu, jak transport, motoryzacja, obróbka powierzchni, kolejnictwo, spawalnictwo, hutnictwo, metalurgia, plastyczna obróbka metalu, lakiernictwo czy bezpieczeństwo i higiena pracy. Targi przyciągnęły kontrahentów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Blisko połowę wystawców stanowiły firmy z całego świata, m.in. z: Austrii, Bułgarii, Chin, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Japonii, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Portugalii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Prezentowany był także dorobek inżynierów, zespołów projektowych i jednostek naukowych –innowacje i najnowocześniejsze rozwiązania, które trafiają na grunt przemysłu, umożliwiając zwiększenie wydajności urządzeń, optymalizację pracy zakładów produkcyjnych i podniesienie atrakcyjności rynkowej i konkurencyjności firm.
Wszystkie prezentowane urządzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem, jednak szczególnie kilka stoisk przyciągnęło zdecydowanie większą uwagę profesjonalistów. Wśród nich można wymienić wspólną przestrzeń wystawienniczą KUKA i Siemens, którzy za pomocą prezentowanych maszyn i robotów pokazywali ideę czwartej rewolucji przemysłowej – Industry 4.0. Ponadto przy stoisku firmy Abplanalp można było podziwiać prawdziwy bolid F1. Także kilka firm z Pawilonu 3, reprezentujących targi branży druku i skanu 3D – 3D Solutions, zyskało szczególną sympatię odwiedzających: SmartTech, która za pomocą skanera 3D dokonuje pomiaru/skanu twarzy, Koło Naukowe Inżynierii Wirtualnej Projektowania Politechniki Poznańskiej – i prototyp pojazdu MOTH wydrukowany w całości w technologii 3D i napędzany wkrętarką Bosch, a także Zortrax i ich wydruki wykonane z użyciem technologii przyrostowych.
Głodni wiedzy także mieli w czym wybierać: branżowcy związani z salonem Surfex mogli wziąć udział w pokazach lakierniczych na powierzchni demonstracyjnej – poligonie umiejętności zorganizowanym przez czasopismo Lakiernictwo Przemysłowe, ponadto mogli wysłuchać wykładów tematycznych lakierników, technologów i kierowników lakierni. Zainteresowani techniką druku i skanu 3D mieli do dyspozycji: warsztaty ze skanowania 3D i obróbki pomiarów 3D z inicjatywy firmy SmartTech, warsztaty 3D – optyczna technika pomiarowa w odlewnictwie (firma Lenso), a także Druk 3D w przemyśle (Omni3D). Przedstawiciele sektora metalowego mogli wziąć udział w: seminarium Stowarzyszenia Stali Nierdzewnej – Czyszczenie i konserwacja stali nierdzewnej, oraz konferencji Forum Techniczne Stali Konstrukcyjnych przygotowanej przez Polską Unię Dystrybutorów Stali. Dużym zainteresowaniem cieszyły się panele dyskusyjne MM Speakers Corner (MM Magazyn Przemysłowy), odbywające się na scenie w Alei Lipowej, poruszające takie tematy jak: „Inteligentna Fabryka 4.0”, „Internet Rzeczy w zarządzaniu i produkcji”, „Efektywność energetyczna w przemyśle” oraz „Kapitał ludzki w firmie przemysłowej”. Odbyło się także blisko 300 międzynarodowych spotkań w ramach Subcontracting ITM Meetings.
Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa zorganizowała konferencję „Gospodarka 4.0 – jedyna droga do rozwoju…”, poświęconą zagadnieniom związanym z ideą Przemysłu 4,0. Celem spotkania było porównanie stanu zaawansowania gospodarki Niemiec i Polski w drodze do tworzenia tzw. inteligentnej produkcji, gdzie wdrażane są rozwiązania automatyzacji i wzajemnej komunikacji między maszynami. Poruszane były kwestie dotyczące rozwoju innowacyjności firm, komunikacji IT, przygotowania kadry, a także możliwości wdrożeniowe.
Podsumowując Targi, organizatorzy podkreślają sukces tegorocznej edycji, o którym świadczy rekordowa liczba wystawców i zwiedzających. Zwracają również uwagę na rosnącą z roku na rok świadomość menedżerów polskich firm produkcyjnych dotyczącą znaczenia innowacyjności w kształtowaniu pozycji firmy, tak na rodzimym, jak i zagranicznym rynku.