Targi SPS — Smart Production Solutions

Zainteresowani technologiami automatyzacji i cyfryzacji spotykają się w listopadzie w Norymberdze. Na początku 2019 r. targi SPS IPC Drives zmieniły nazwę na SPS — Smart Production Solutions i choć nazwa organizowanych od 30 lat targów specjalistycznych uległa zmianie, lecz sprawdzona koncepcja i tematyka pozostają niezmienne, a organizatorem targów jest firma Mesago Messe Frankfurt GmbH.

W tym roku organizatorzy przewidują, że w dniach od 26 do 28 listopada będą gościć w Norymberdze około 1650 wystawców z całego świata działających w branży technologii automatyzacji. Przewodnim tematem wystawy będą aktualne produkty i rozwiązania z zakresu automatyki przemysłowej, a także technologie wyznaczające trendy w przyszłości. Będzie można na nich poznać szeroką ofertę Niemieckich i międzynarodowych dostawców technologii automatyzacji i cyfryzacji i mieć pełny przegląd rynku. Według firmy Mesago 71% gości poświęca na zwiedzenie targów jeden dzień, a 7% odwiedzających przeznacza na wizytę całe trzy dni. W poprzedniej edycji udział wzięło 811 gości z Polski, a wszystkich zwiedzających było 65700 osób, w tym 18154 (27,6%) osób przyjechało spoza Niemiec. W wypowiedziach uczestników można było usłyszeć opinie, że jest to impreza obowiązkowa dla wszystkich zajmujących się technologią automatyzacji. Jak też, że w jednym miejscu można spotkać praktycznie wszystkich decydentów z branży.

Nacisk na transformację cyfrową

Cyfryzacja ma ogromny wpływ na branżę automatyzacji. Dlatego wystawcy prezentują nie tylko koncepcje swoich rozwiązań, ale także różne produkty i przykłady zastosowań w zakresie transformacji cyfrowej. Dostawcy IT są też coraz liczniej reprezentowani na targach SPS. Poruszane są takie zagadnienia jak: Big Data, technologia chmury obliczeniowej, 5G i sztuczna inteligencja również w praktycznych zastosowaniach wspólnie z dostawcami rozwiązań z zakresu automatyzacji. Prezentację cyfrowej transformacji w przemyśle wytwórczym uzupełniają specjalnie przygotowane strefy tematyczne i wykłady na forach. Ofertę targów w Norymberdze uzupełniają stoiska wspólne i fora np. „Automation meets IT” (Automatyzacja łączy się z informatyką), „Centra AMA w zastosowaniach związanych z czujnikami i pomiarami” oraz fora stowarzyszeń VDMA i ZVEI.

Targi Smart Production Solutions to platforma informacyjna dla przedsiębiorstw z branży aplikacji. Branże projektowanie i rozwój oraz zarządzanie i produkcja reprezentuje, według informacji podawanych przez organizatorów, 58% zwiedzających. Jak wynika z przeprowadzonej w ubiegłym roku ankiety, 92% fachowców odwiedzających targi SPS IPC Drives 2018 znalazło produkty i rozwiązania dla swojej firmy. Jak się też okazuje, 75% zwiedzających bierze udział w podejmowaniu decyzji zakupowych w swoich firmach. Przyjazd na targi w tym roku planowało 94% ich uczestników z minionego roku. Targi SPS poszerzają też swój profil w kierunku całościowego ujęcia idei Przemysłu 4.0 oraz automatyzacji z wyraźnym profilem digitalizacyjnym. W prognozach na ten rok organizatorzy przewidują, że w targach weźmie udział ok. 1650 wystawców w tym z Niemiec 1100, a 550 będzie reprezentować 45 krajów i odwiedzi je 67 tys. osób. Z Polski wezmą udział między innymi firmy: Cantoni Motor, Elproma Elektronika, TFQS Poland i Transfer Multisort Elektronik.

Na pewno warto zainteresować się listopadowymi targami SPS 2019 w Norymberdze.

Targi SPS — Smart Production Solutions

Norymberga, Niemcy, 26-28 listopada 2019 r.


Bohdan Szafrański