Jak być dobrym inżynierem

Przy okazji przeprowadzania badania redakcyjnego skierowanego do inżynierów
zebraliśmy od nich porady dotyczące kariery zawodowej…

Inżynierowie muszą się dokształcać – takiego zdania była około jedna trzecia respondentów biorących udział w badaniu amerykańskiej wersji portalu Control Engineering. Wiele osób podkreślało, że trzeba to robić w czasie całej kariery zawodowej. Porady dla inżynierów obejmowały również: nabywanie strategicznych umiejętności dotyczących miejsca pracy, edukację, odpowiednie nastawienie do wykonywanej profesji, właściwą komunikację, zarządzanie projektami oraz rozmaite wskazówki inżynieryjne. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Edukacja

Stale nabywaj nowe umiejętności. Te, które masz dzisiaj, doprowadziły Cię wprawdzie do obecnej pozycji, ale mogą nie wystarczyć, aby znaleźć się tam, gdzie chciałbyś być w przyszłości. Bądź elastyczny, nie zaszywaj się w szufladkach, ucz się nowych rzeczy.

Pracuj już podczas studiów, aby zdobywać od najwcześniejszych lat jak najwięcej doświadczenia. Ukończ studia inżynierskie. Skorzystaj na swojej edukacji, ile się tylko da.

Strategie w miejscu pracy

Zawsze dawaj z siebie wszystko i nie bój się zadawać pytań.

Przed podjęciem zadań na danym stanowisku dokładnie wypytaj firmę o warunki pracy.

Rozwijaj relacje z innymi członkami zespołu. Znajduj czas na doskonalenie umiejętności osobistych i prezentacyjnych. Walcz o to, co uważasz za poprawne i etyczne.

Angażuj się w różne projekty oraz działania związane z rozmaitymi obszarami funkcjonowania przedsiębiorstwa – stań się w miejscu pracy osobą niezbędną.

Ucz się, jak wprowadzać i sprzedawać swoje pomysły. Ich zalety określaj ilościowo, w sposób, który jest istotny dla procesów zarządzania (np. krótszy czas przestojów, niższe koszty). Znacznie zwiększysz wówczas szansę na wdrożenie.

Podejście do pracy

Wykonując swój zawód, ucz się go jedyną możliwą drogą – metodą prób i błędów.
Sukcesy objawią to, co już wiemy, a po-
rażki pokażą nam obszary naszej niewiedzy.

Miej otwarty umysł i próbuj stać się pracownikiem wszechstronnym.

Pamiętaj, że umiejętności zarządzania to podstawa.

Komunikacja

Bycie technikiem jest tylko częścią zawodu – kluczem do postępów są umiejętności współpracy z ludźmi.

Komunikuj się w sposób jasny, stosownie do oczekiwań.

Przeznaczaj godzinę albo dwie tygodniowo na budowanie i utrzymywanie profesjonalnej sieci współpracowników. Inni ludzie mogą pomóc w lepszym wykonywaniu pracy, a przy okazji będą najlepszymi przewodnikami w poszukiwaniach nowego miejsca zatrudnienia, gdy zajdzie taka potrzeba.

Postępuj dyplomatycznie.

Zarządzanie projektem

Proces, którym będziesz się zajmować, poznaj od poziomu zerowego. Zawsze czytaj instrukcje robocze. Zrozum je.

Dowiedz się jak najwięcej, nad czym pracują klienci i w jaki sposób. Wsłuchaj się w ich pragnienia i weź je pod uwagę.

Każdy projekt potrzebuje kompletnego i solidnego zdefiniowania zakresu prac do wykonania. Pobieżne opisanie ich na jednej stronie to prosta droga do błędnych interpretacji.

Wskazówki inżynierskie

Przed jakimkolwiek zakupem dokonaj dogłębnej analizy. Podążaj za referencjami wielu klientów.

Nie ograniczaj swojej kariery zawodowej do jednej dyscypliny. Próbuj sił w innych obszarach – Twoje wykształcenie i doświadczenie inżynierskie zawsze będzie atutem; popyt na inżynierów nie zmaleje.

Na koniec przemyśl wszystko jeszcze raz, ponieważ: „Brak wykwalifikowanych techników, jaki grozi nam w przyszłości… daje się odczuć już dziś.


Mark T. Hoske, Content Manager w Control Engineering