To tylko kwestia regulacji

Seepex wprowadza na rynek w pełni automatycznie regulowaną przepływową pompę kawitacyjną.

Zautomatyzowane rozwiązanie zapewniające najwyższą wydajność pompowania: w przyszłości inteligentne aplikacje do pompowania mediów ułatwią wiele aspektów codziennego użytkowania. Lider branży już obecnie oferuje przyszłościowy produkt: przepływową pompę kawitacyjną, w której mocowanie stojana jest automatycznie regulowane.

Dzięki rozwiązaniu „SCT AutoAdjust” progresywna pompa kawitacyjna jest automatycznie dostosowywana do optymalnego punktu pracy – wystarczy po prostu jedno kliknięcie w sterowni lub lokalnie na miejscu za pośrednictwem SEEPEX Pump Monitor i wykorzystania aplikacji. Mocowanie pomiędzy najważniejszymi elementami przesyłowymi – wirnikiem i stojanem – można łatwo dostosować do warunków procesu lub stopnia zużycia. Dzięki „SCT AutoAdjust” firma Seepex dalej rozwija i digitalizuje swoją opatentowaną na całym świecie i wielokrotnie nagradzaną technologię Smart Conveying Technology (SCT).

Najwyższej jakości możliwości pompowania dzięki wykorzystaniu koncepcji Przemysłu 4.0

– Rozwiązanie „SCT AutoAdjust” stanowi pomost między światem pomp analogowych a rozwiązaniami cyfrowymi i charakteryzuje się unikatowym projektem technicznym – mówi dr Christian Hansen, dyrektor ds. technologii (CTO) w firmie Seepex. Producent pomp z Bottrop prezentuje zautomatyzowaną pompę ze zintegrowaną technologią opartą o koncepcję Przemysłu 4.0. Klucze i tym podobne narzędzia nie są już wymagane – wystarczy jedno zdalne kliknięcie lub dotknięcie monitora pompy na miejscu, a system mocowania stojana zostanie wyregulowany w taki sposób, aby pompa zawsze zapewniała najwyższą wydajność przepływu. Firma Seepex wyznacza standardy w dziedzinie łatwej konserwacji od 2008 r. – od czasu poprzedniego rozwiązania, regulowanego mechanicznie SCT – i jako wiodący producent oferuje obecnie powszechnie docenianą możliwość regulacji mocowania stojana. Ta technologia ponownie przechodzi rewolucję wraz z wprowadzeniem „SCT AutoAdjust”. Przykładowo, w przypadku zużycia lub krótkotrwałych zmian procesu ręczna regulacja jest całkowicie zbędna, ponieważ przeszkolony technik serwisowy może z łatwością przeprowadzić wszystkie zmiany z dyspozytorni. W nowej generacji pomp sygnały są przesyłane analogowymi kablami sygnałowymi lub cyfrowo – przez różne systemy magistrali. Fizyczna obecność w miejscach, w których należy wykonać pracę, nie jest już konieczna, co oszczędza czas i koszty pracy. Nawet w złożonych instalacjach, w których dostęp do pomp jest często utrudniony, technik serwisu korzysta z opcji zdalnej regulacji.

Szybki dostęp do pompy na miejscu jest możliwy za pośrednictwem monitora pompy SEEPEX lub za pomocą aplikacji na tablecie i wykorzystaniu Bluetooth. W ten sposób system „SCT AutoAdjust” można również szybko połączyć z systemami monitorowania stanu, takimi jak SEEPEX Connected Services.

Łatwa integracja z istniejącymi systemami

System sterowania, czujniki i urządzenie do regulacji są zawarte w pakiecie. Na żądanie można zintegrować monitor pompy SEEPEX. Mierzy on wszystkie istotne parametry operacyjne, takie jak temperatura, natężenie przepływu, ciśnienie czy wibracje przez cały czas w trybie 24/7. Oznacza to, że dane mogą być analizowane tylko lokalnie lub – w jeszcze szerszym zakresie- również w chmurze z wykorzystaniem SEEPEX Connected Services. Umożliwia to pomiar i optymalizację wydajności pompy. Widoczny staje się stopień zużycia, a wszelkie zbliżające się prace konserwacyjne można zaplanować z wyprzedzeniem. Ogranicza to przestoje i pozwala uniknąć nieplanowanych przerw
w pracy – integracja z istniejącą infrastrukturą procesową nie mogła być łatwiejsza. Uruchomienie, podłączenie do Pump Monitor i połączenie z chmurą są wykonywane przez wykwalifikowanego pracownika SEEPEX.

Najkrótsza, najszybsza i najłatwiejsza konserwacja oferowana na rynku

Już w 2008 r. firma Seepex wprowadziła na rynek swoją technologię Smart Conveying Technology (SCT) i zrewolucjonizowała konserwację przepływowych pomp kawitacyjnych. Rozwiązanie opiera się o wypróbowaną i przetestowaną zasadę konstrukcyjną: Smart Stator składa się z dwóch połówek i można go łatwo zainstalować i zdemontować na miejscu, bez konieczności demontażu rur ssawnych lub ciśnieniowych. W ten sposób jedna osoba może bardzo łatwo przeprowadzić konserwację. Dzięki zintegrowanemu urządzeniu napinającemu mocowanie między wirnikiem a stojanem można regulować w celu uzyskania optymalnej wydajności w przypadku zmiany natężenia przepływu, np. z powodu zużycia. To znacznie wydłuża żywotność wirnika i stojana, zmniejsza zapotrzebowanie na części zamienne i obniża koszty cyklu życia pomp SEEPEX.

Dzięki „SCT AutoAdjust” napinanie mocowania stojana jest teraz realizowane automatycznie, poprzez naciśnięcie przycisku i wykorzystanie jednostki hydraulicznej, bez użycia jakichkolwiek specjalnych narzędzi. Nowo opracowana seria modeli premium znacznie ułatwia pracę przy pompie, a tym samym pomaga zaoszczędzić jeszcze więcej czasu i kosztów. Montaż i demontaż nadal są tak samo łatwe, jak w przypadku znanego systemu SCT. Oprócz zwykłej regulacji prędkości pompy kolejnym, znacznie skuteczniejszym sposobem utrzymania stałego natężęnia przepływu pompy w optymalnym zakresie jest napinanie połączenia stojana. Seepex umożliwia maksymalne oszczędności energii oraz najkrótsze, najszybsze i najłatwiejsze prace konserwacyjne, jakie kiedykolwiek oferowano. Ponadto koszty cyklu życia są znacznie obniżone – podkreśla dr Tobias Mänz, kierownik projektu w firmie Seepex. Rozwiązanie „SCT AutoAdjust” będzie dostępne dla ciśnień do 8 barów. Zachowano kompaktowe wymiary wypróbowanego i przetestowanego dwustopniowego SCT, dzięki czemu możliwa jest łatwa wymiana.

Nowej technologii pomp towarzyszy wiele innowacji i innych zalet:

• Nie ma potrzeby wykonywania skomplikowanych procedur na terenie zakładu ani udawania się do odległych lokalizacji pomp w celu wykonania ręcznych regulacji;

• Do trudnodostępnych instalacji pompowych można łatwo dotrzeć zdalnie;

• Mniejsze wymagania konserwacyjne, ograniczone zużycie, niższe koszty części zamiennych i znacznie dłuższa żywotność pompy dzięki prostej automatycznej obsłudze i częstszej regulacji mocowania stojana na wczesnym etapie;

• Precyzyjna regulacja optymalnego stanu pracy w celu szybkiej i łatwej reakcji na zmieniające się warunki procesu i zapewnienia optymalnego wyniku procesu;

• Wyeliminowanie nieplanowanych przestojów – stan pompy jest zawsze wyraźnie widoczny. Wynik ponownej regulacji jest natychmiast widoczny w wydajności pompy, a rezerwę zużycia można odczytać w systemach wyższego poziomu;

• Wszystkie prace konserwacyjne można przeprowadzać na minimalnej przestrzeni, ponieważ nie ma potrzeby demontażu rur. Ponadto nie jest konieczna dodatkowa przestrzeń potrzebna do demontażu stojana;

• Stały monitoring instalacji. Niezauważone zmiany lub problemy należą do przeszłości dzięki monitorowaniu stanu pracy i pompy w systemie sterowania, na monitorze pompy lub opcjonalnie za pomocą SEEPEX Connected Services.

Nowe rozwiązanie wydłuża żywotność pompy, zwiększa dostępność systemu i optymalizuje pracę pompy pod względem wydajności tłoczenia, zużycia energii i wykorzystania zasobów. – Wszystko to razem zmniejsza koszty cyklu życia pompy i sprawia, że „SCT AutoAdjust” jest najbardziej ekonomiczną przepływową pompą kawitacyjną jaką kiedykolwiek oferowano – wyjaśnia dr Christian Hansen. Firma specjalizująca się w zakresie przepływowych pomp kawitacyjnych, systemów pomp i rozwiązań cyfrowych po raz kolejny demonstruje siłę innowacji w dziedzinie inteligentnych rozwiązań pompowych.


SEEPEX