TOOLEX – niezawodne narzędzie w biznesie

TOOLEX to wiodące Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki w Polsce. Równolegle z ich 11. edycją odbyły się Międzynarodowe Targi Metod i Narzędzi do Wirtualizacji Procesów WIRTOTECHNOLOGIA oraz Targi Olejów, Smarów i Płynów Technologicznych dla Przemysłu OILexpo.

Nasi Wystawcy potwierdzają, że TOOLEX to doskonałe narzędzie biznesowego sukcesu – to tutaj zawierają liczne transakcje, nawiązują nowe kontakty biznesowe i podtrzymują dotychczasowe relacje ze stałymi kontrahentami. To najważniejsze wydarzenie dla branży w sezonie jesiennym, w którym nie sposób nie uczestniczyć. Targi TOOLEX sukcesywnie wyznaczają trendy – towarzyszą im bowiem liczne prezentacje nowości i premier na polskim rynku.

TOOLEX – OILexpo – WIRTOTECHNOLOGIA w liczbach

503 wystawców z 15 krajów

blisko 600 reprezentowanych marek

• 450 maszyn w ruchu

• 15 000 m2 ekspozycji targowej

blisko 10 000 zwiedzających

kilkadziesiąt nowości i premier

Mierzalny sukces

11. edycja TOOLEX zgromadziła – jak co roku – imponującą liczbę wystawców i marek. Firmy, prezentując swoją ofertę, wykorzystały powierzchnię 15 000m2 dostępną w dwóch pawilonach Centrum Targowo-Konferencyjnego Expo Silesia. W porównaniu do pierwszych targów w 2008 r., liczba wystawców prezentujących swoje rozwiązania wzrosła ponad 4-krotnie, natomiast liczba klientów odwiedzających ich stoiska ponad 3-krotnie. Nic dziwnego, skoro specjaliści z branży uznają wizytę na targach TOOLEX za obligatoryjną. Wystawę odwiedziło blisko 10 tys. zwiedzających.

Wśród nich blisko 50% to kadra zarządzająca: prezesi i kierownicy firm. Technologowie stanowią natomiast 16%. Targi licznie odwiedzają również operatorzy CNC, programiści, kontrolerzy jakości i technicy utrzymania ruchu. TOOLEX gości nie tylko przedstawicieli handlowych, którzy właśnie w Sosnowcu zawierają nowe kontrakty, ale również pracowników produkcji, zaiteresowanych nowinkami rynkowymi.

Ponad 50% z zwiedzających związanych jest z produkcją i dystrybucją urządzeń do obróbki i cięcia metalu, 11% z branżą metalową, a 9% z narzędziową. Stoiska naszych Wystawców wzbudzają zainteresowanie również przedstawicieli sektora automotive i usługowego. Negocjacje i spotkania z przedstawicielami sektora górniczego i lotniczego były równie owocne. TOOLEX odwiedzają zarówno klienci z Polski, jak i z zagranicy. Tak dynamiczny rozwój sprawia, że TOOLEX stał się rozpoznawalną i znaczącą marką na targowej mapie Europy.

Siła Partnerów

O mocnej pozycji TOOLEX na targowym rynku świadczy także liczne grono silnych Patronów – instytucji branżowych, uczelni wyższych oraz mediów, którzy stale wspierają ich rozwój oraz dbają o aspekt merytoryczny wydarzenia. Kampanię reklamową Targów prowadziliśmy w polskich i zagranicznych mediach branżowych: czasopismach, portalach oraz w mediach społecznościowych. Pojawialiśmy się na polskich i zagranicznych wydarzeniach dla branży narzędziowej i obróbki metalu. Targi odwiedziło wielu dziennikarzy z ponad 30 redakcji branżowych i ogólnych.

Liderzy rynku

Podobnie jak w latach ubiegłych, zakres tematyczny prezentowanych produktów i usług obejmował: obrabiarki, narzędzia, urządzenia technologiczne, narzędzia i przyrządy pomiarowe, niekonwencjonalne metody obróbki, urządzenia do obróbki na gorąco, systemy CAM/CAD oraz oprogramowanie CNC, chłodziwa i środki smarne, wyposażenie i rozwiązania warsztatowe, usługi i wsparcie dla projektów, remonty i modernizacje obrabiarek, a także ogólne usługi obróbcze.

Po raz kolejny na targach pojawili się tacy liderzy branży, jak ABPLANALP, AJAN, APX TECHNOLOGIE, CORMAK, DEMATEC, DIG ŚWITAŁA, DMG MORI, EMUGE FRANKEN TECHNIK, FANUC, HACO FAT, GALIKA, GF MACHINING SOLUTIONS, HTM, HURCO, KOVOSVIT MAS, METAL TEAM, MTI, MS SPINEX, NS TOOLS, SCHUNK, STIGAL, WBM oraz wielu przedstawicieli polskiego przemysłu obróbczego, jak na przykład AFM DEFUM, AVIA, JANUS, FANAR, TBI, PAFANA.

Więcej niż targi

TOOLEX to nie tylko wystawa i 450 najnowocześniejszych maszyn w ruchu, ale i atrakcyjny program, na który składają się liczne spotkania poświęcone między innymi obróbce metalu, bezpieczeństwu maszyn, wizualizacji procesów, projektowania CAD/CAM oraz CAE.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się wydarzenie organizowane przez Swiss Business Hub Polska z siedzibą w Ambasadzie Szwajcarii – Forum Swiss Precision. Uczestnicy forum mieli okazję zapoznać się z najnowszymi szwajcarskimi rozwiązaniami używanymi w procesie obróbki. Firmy, które zaprezentowały się pod szyldem Swiss Precision to: Erowa, GF Machining Solutions, Gudel, Jenoptik oraz Oerlikon Balzers. W wydarzeniu udział brała również Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza.

Podczas XXXIX Środowiskowego Seminarium Tribologów, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Tribologiczne oraz Katedrę Eksploatacji Pojazdów Samochodowych i Katedrę Logistyki i Technologii Lotniczych Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej, poruszony został temat współczesnych problemów smarowania maszyn i urządzeń. Zaproszeni Goście w swoich prezentacjach skupili się na transporcie powietrznym. Seminarium stanowiło doskonałą okazję do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami i technologiami wykorzystywanymi w branży środków smarnych.

Nasz Partner „ZETOM” Katowice zorganizował wykłady dot. odpowiedzialności za wyrób oraz systemów oceny jego zgodności w ramach dyrektyw nowego podejścia-oznakowania CE oraz zasadniczych i minimalnych wymagań dla maszyn nowych, modernizowanych oraz już użytkowanych przez pracowników podczas pracy wg dyrektyw europejskich 2006/42/WE i 2009/104/WE.

Jak co roku nie zabrakło prezentacji i seminariów przygotowanych przez wystawców targów TOOLEX. Wśród nich znalazły się m.in. spotkanie firmy MERCATOR, dotyczące efektywnej ochrony prowadnic maszyn, korzyści finansowych i bezpieczeństwa pracy. Premium Solutions Polska zaprezentowała nowości w rozwiązaniach projektowo-produkcyjnych SOLIDWORKS / SolidCAM. O innowacyjnych technologiach w obróbce skrawaniem, z uwzględnieniem tematyki związanej z kontrolą procesu obróbki skrawaniem oraz optymalizacją kosztów opowiadał natomiast Paweł Ziobro z ZP-TEAM. Ekonomiczne przetwarzanie emulsji smarno-chłodzących i wód płuczących i ponowne wprowadzanie destylatu do obiegu produkcyjnego to temat spotkania, które zorganizowała firma H2O GmbH.

Medale i nagrodzeni

Pierwszego dnia targów odbyła się uroczysta Gala, podczas której wręczono medale i wyróżnienia przyznane w konkursie na najlepsze produkty prezentowane podczas tegorocznej edycji TOOLEX. Medal za 5-osiowe centrum obróbkowe Mikron MILL P 500 U wraz z systemem antykolizyjnym MSP (Machine&Spindle Protection) otrzymała firma GF Machining Solutions Sp. z o.o. Wysoka jakość produktów, zgłoszonych do konkursu w imponującej ilości, spowodowała, że Komisja przyznała również wyróżnienia dla SUMITOMO ELECTRIC Hartmetall GmbH za CBN Peel Turning-Skiving, RENISHAW Sp. z o.o. za uniwersalny sprawdzian produkcyjny Equator™ oraz dla FANUC Polska Sp. z o.o. za RoboCave – zintegrowany system produkcyjny obejmujący centrum obróbcze FANUC Robodrill α-D21LiB5 z automatycznym magazynem narzędzi i detali – Robo Tool BOX (ORB 120) oraz robotem FANUC LR Mate 200iD.

Jak co roku, przyznany został również medal Expo Silesia za efektowną formę prezentacji. Jednogłośnie trafił on do firmy AWA SP. Z O.O., która zaskoczyła organizatorów i zwiedzających innowacyjnym i nowoczesnym pod względem projektowym stoiskiem. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali natomiast: HURCO SP. Z O.O., DMG MORI SP. Z O.O., AJAN POLSKA, STERNISKO INDUSTRY, TRIMILL, A.LUS., STIGAL, DEMATEC POLSKA SP. Z O.O., FANUC POLSKA SP. Z O.O., MTI SP. Z O.O. oraz ABPLANALP SP. Z O.O. Na wyróżnionych, atrakcyjnych stoiskach najdłuższy eksponat – laser światłowodowy G-WEIKE model LF3015GR zaprezentowała firma CORMAK, natomiast najwyższy, regał automatyczny windowy MODULA SINTES 1.3, firma SYSTEM POLAND MODULA. Wyróżnienie za atrakcyjną prezentację oprogramowania w praktyce organizatorzy wręczyli natomiast firmie CAMDIVISION SP.Z.O.O.

Podczas targów liczne grono Wystawców świętowało z nami swoje okrągłe jubileusze działalności. Jako Organizatorzy gratulowaliśmy sukcesów na rynku i wręczyliśmy z tej okazji pamiątkowe statuetki firmom: HAFEN na 5-lecie istnienia firmy; KOVOSVIT MAS POLSKA SP. Z O.O., TBI TECHNOLOGY SP. Z O.O. oraz CADblog.pl z okazji 10-lecia działalności; MS SPINEX i POLSKO-SZWAJCARSKIEJ IZBIE GOSPODARCZEJ z okazji 20-lecia działalności; NS TOOLS i LUBRICANT S.R.O. z okazji 25-lecia firmy; MARCOSTA RYSZARD STARZEC –z okazji 30-lecia oraz ZAKŁAD PRODUKCJI AUTOMATYKI SIECIOWEJ S.A. – z okazji 45-lecia istnienia. Wystawca targów TOOLEX, obchodzący 50-letni jubileusz istnienia na rynku to HURCO SP. Z O.O. Raz jeszcze gratulujemy wszystkim Wystawcom!

Zapraszamy na kolejną edycję wydarzenia w dniach 1-3 października 2019 roku!