Trzy nowe projekty w Katowickiej SSE – powstaje 250 miejsc pracy

  Ok. 80 mln zł zainwestują w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej trzy firmy, które w pierwszych tygodniach tego roku zdecydowały się na rozpoczęcie lub rozszerzenie swojej działalności w strefie. Dzięki temu powstanie 250 nowych miejsc pracy.

  Jak podali przedstawiciele KSSE, dwaj inwestorzy, którzy zainwestują najwięcej, już od dawna mają swoje fabryki w strefie – teraz będą realizować nowe projekty, związane m.in. ze wzrostem zatrudnienia.

  Chodzi o amerykańskiego producenta siedzeń samochodowych i poszyć do nich, firmę Lear Corporation, która w zakładzie w Tychach uruchamia nową linię produkcyjną, oraz wytwórcę szkła – firmę z kapitałem francuskim Saint-Gobain Sekurit HanGlas Polska, która rozszerza działalność w Dąbrowie Górniczej.

  Nowym inwestorem w KSSE jest firma Pojazdy Specjalistyczne Zbigniew Szczęśniak z Bielska-Białej. To producent różnego rodzaju samochodów pożarniczych, działający na rynku od 18 lat. Rozszerzając swoją działalność, ta rodzinna firma zdecydowała o rozpoczęciu działalności w strefie.

  Jak poinformował prezes KSSE Piotr Wojaczek, w najbliższych miesiącach strefa spodziewa się pozyskania kolejnych inwestorów.

  „Zakładamy, że do połowy roku wydane zostaną kolejne cztery nowe pozwolenia na działalność w strefie. Inwestorzy ci zamierzają zainwestować ok. 400 mln zł i stworzyć 400 miejsc pracy” – zapowiedział prezes.

  W całym 2010 r. strefa spodziewa się ok. 15 nowych inwestycji, łącznej wartości ok. 1 mld zł. Powinno powstać ok. 1,5 tys. nowych miejsc pracy. W minionym roku KSSE pozyskała 13 projektów o łącznej wartości ok. 300 mln zł. Inwestorzy zadeklarowali stworzenie blisko 900 nowych miejsc pracy. W roku spowolnienia gospodarczego władze KSSE uznały ten wynik za „wyjątkowo satysfakcjonujący”.

  Z początkiem tego roku powierzchnia strefy powiększyła się prawie o jedną czwartą, do 1917 hektarów. To największe rozszerzenie w historii KSSE. Największe zmiany zaszły w jej gliwickiej części. Z 373 hektarów nowego obszaru ponad 300 to tereny w Gliwicach oraz należące do podstrefy gliwickiej tereny w woj. opolskim – istniejący od lutego 2008 roku Regionalny Park KSSE w Ujeździe powiększono o blisko 100 hektarów.

  KSSE to największa polska strefa ekonomiczna, która przyciągnęła ponad 200 inwestorów. Tylko w latach 2006-2007 wydano w sumie 70 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Był to najlepszy wynik nie tylko w historii KSSE, ale wszystkich stref ekonomicznych w Polsce. Natomiast w roku 2005 i 2008 strefa pozyskała odpowiednio 22 i 24 nowe projekty inwestycyjne.