Tysiąc miejsc pracy w Katowickiej SSE do połowy tego roku

  W pierwszym półroczu 2013 r. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) pozyskała 17 nowych projektów inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 800 mln zł. Powstanie ok. tysiąca nowych miejsc pracy – podał w środę prezes strefy Piotr Wojaczek.

  „Wyniki osiągnięte w pierwszym półroczu pozwalają sądzić, że nasze ostrożne szacunki z początków roku zostaną przekroczone. W przygotowaniu jest obecnie 5-6 kolejnych projektów inwestycyjnych” – powiedział PAP prezes.

  Na początku tego roku przedstawiciele KSSE ostrożnie szacowali, że zamknie ona 2013 r. ok. 20 nowymi projektami inwestycyjnymi łącznej wartości 0,8-1,2 mld zł, dającymi 800-1200 nowych miejsc pracy.

  W całym ubiegłym roku wydano 26 pozwoleń na działalność w KSSE – ponad połowę z nich otrzymały firmy już działające w strefie, które realizują w niej nowe projekty lub rozbudowują fabryki.

  Łączna wartość nowych inwestycji zadeklarowanych w 2012 r. to ponad 1,5 mld zł. Powstaje dzięki nim ok. tysiąca nowych miejsc pracy. To lepszy wynik niż w 2011 r., kiedy nowych projektów było 20, wartości ok. 1,1 mld zł, a nowych miejsc pracy również około tysiąca.

  Wśród nowych tegorocznych inwestorów jest m.in. polska spółka amerykańskiego koncernu Dayco, który jesienią uruchomi w Tychach produkcję elementów do silników. Firma zainwestuje w park maszynowy co najmniej 43 mln zł i zatrudni docelowo ok. 300 osób. Trwa już rekrutacja pracowników; w tym roku pracę znajdzie 100 osób.

  Obecnie KSSE obejmuje ponad 2 tys. hektarów w ok. 40 miastach i gminach na terenie województw: śląskiego, opolskiego i małopolskiego. Prezes Wojaczek spodziewa się, że jeszcze w tym roku dojdzie do kolejnego rozszerzenia strefy – w sumie o kilkadziesiąt hektarów gruntów w różnych lokalizacjach.

  „Czekamy na decyzje rządowe w sprawie rozszerzenia; spodziewamy się, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy działania w tym zakresie zostaną odblokowane. W niektórych przypadkach na włączenie danego terenu do strefy czekają konkretni klienci, którzy mają przygotowane gotowe projekty” – powiedział prezes.

  Zgodnie z założeniami, KSSE ma zostać rozszerzona m.in. o tereny w Częstochowie, na Opolszczyźnie, w Świętochłowicach i Bytomiu, a także w Gliwicach, gdzie swój projekt rozwojowy zamierza realizować Huta Łabędy.

  Istniejąca od 1996 r. Katowicka SSE to największa wśród wszystkich polskich stref tego typu pod względem wartości inwestycji i stworzonych miejsc pracy. Zrealizowane tu inwestycje kosztowały w sumie blisko 20 mld zł. 60 proc. inwestorów i nakładów inwestycyjnych dotyczy sektora motoryzacyjnego. W KSSE zrealizowano ponad 200 projektów, dających ok. 50 tys. miejsc pracy.