Ukraiński gigant wybuduje duży zakład k. Grójca

  We wsi Brzostowiec w gminie Mogielnica (powiat grójecki) ma powstać ogromny zakład produkujący koncentrat jabłkowy. Inwestowem jest ukraińska firma T.B. Fruit należąca do milionera Tarasa Barszczowskiego.

  Firma T.B. Fruit ma już zakład w Polsce – w Dwikozach pod Sandomierzem i buduje kolejny – w Annopolu na Lubelszczyźnie. Poszukiwała terenu pod budowę kolejnego. I tak przedstawiciele przybyli na sesję rady miejskiej w Mogielnicy.

  Według wstępnych założeń na terenie po byłym browarze we wsi Brzostowiec ma powstać potężny zakład, z własną oczyszczalnią ścieków. W pierwszej fazie działalności ma przerabiać około 1-1,5 tys. ton jabłek na dobę, a w drugiej fazie – podwoić tę ilość. W skali sezonu ma to być 150 tys. ton jabłek. Zatrudnienie w zakładzie znajdzie kilkadziesiąt osób. Obiekty ma wybudować Rosa Hale, która jest monopolistą w realizowaniu inwestycji grup producenckich w Grójeckim.

  Jak podają lokalne media, budowa zakładu T.B. Fruit w Brzostowcu ma się rozpocząć w czerwcu 2014 roku.

  Spółka T.B. Fruit należy do grupy Jabłoniowy Dar. W tym roku obchodzi 10-lecie swojej działalności. Oprócz dwóch zakładów w naszym kraju, grupa posiada sześć fabryk na Ukrainie (w obwodach: Lwowski, Chmielnicki, Charkowski). Ogólnie zatrudnia 1,5 tys. osób. Aktualna zdolność przerobowa wszystkich zakładów to 6 tys. ton owoców dziennie, które grupa chce podwoić w najbliższych latach. W chwili obecnej firma ma 15-proc. udział w produkcji koncentratu jabłkowego w Europie. Oprócz tego specjalizuje się również w przetwórstwie innych owoców i jagód oraz produkowaniu aromatów, puree, soków przeznaczonych dla konsumenta końcowego oraz świeżych owoców i jagód. Ma dużych klientów na rynku ukraińskim oraz w Rosji, gdzie współpracuje m.in. z PepsiCo i Danone.

  Źródło: www.portalspozywczy.pl