Varok… premiera wyjątkowego modułu produkcyjnego z Opola

Na polski rynek wchodzi nowość w dziedzinie zautomatyzowanych rozwiązań produkcyjnych – platforma VAROK. Jest wyjątkowa ze względu na swoją różnorodność, kompatybilność i design. Współautorem jest opolska firma OK Strojservis Polska Sp. z o.o., która jest jedynym polskim dostawcą modułów produkcyjnych tego charakteru… A jej ambicje nie są małostkowe, łącznie zdominowania dalszych rynków europejskich.

„Nasza firma przeżywa absolutnie najważniejszy okres przejściowy. Paradoksalnie nie z tego powodu, że całym światem szerzy się koronakryzys, lecz dlatego, że wypuszczamy na rynek swój pierwszy projekt autorski, swego rodzaju odcisk palca, moduł produkcyjny VAROK,“ podaje na początku Pavel Šimáček, dyrektor spółki OK Strojservis Polska Sp. z o.o. i dodaje: „Moduły produkcyjne ogólnie nie są ani u nas, ani w świecie, nieznanym pojęciem. VAROK to jednak całkowicie wyjątkowe połączenie wszystkiego co najlepsze, co w tym zakresie zostało opracowane, poza tym uzyskał szereg ulepszeń, które nigdy jeszcze nie zostały zaoferowane w ramach jednego produktu na rynku. Z każdego szczegółu jest widoczny kilkuletni rozwój i prace specjalistów w dziedzinie inżynierii konstrukcyjnej, która ma w Polsce tradycję i jest na światowym poziomie.” 

MOBILNOŚĆ, MODUŁOWOŚĆ I LINIOWOŚĆ

„Gdybym miał w bardzo prosty sposób powiedzieć, w czym jest VAROK wyjątkowy, będzie to w pierwszej kolejności jego mobilność. Najlepiej ujmuje to wyrażenie „Przesuń i produkuj”. Moduł jest dzięki swojej (w przeciwieństwie do rozwiązań konkurencyjnych) spawanej ramie stalowej absolutnie stały, dlatego też nie stwarza problemu jego dowolne przesunięcie w ramach produkcji, i to bez tego, by system było później trzeba przestawiać, ruszać z robotem w stosunku do reszty urządzeń peryferyjnych itd. To nie jest u modułów produkcyjnych sprawą oczywistą,“ tłumaczy Pavel Šimáček z OK Strojservis Polska Sp. z o.o. i dodaje: „Drugą TOP właściwością jest modułowość. W czym? Gdzie? Dosłownie wszędzie! Moduły można swobodnie rozszerzać, łączyć z systemem przenośników, nieograniczone są także możliwości umieszczenia robotów, pozycjonerów, ponadstandardowa jest również oferta typów pozycji podstawowych. Na trzecim miejscu z całą pewnością podałbym możliwość dokonania wyboru portalu lub przesuwu liniowego, które nie stwarzają dla wewnętrznego systemu modułu żadnego ograniczenia. Co ponownie odbiega od uformowanego standardu w tym segmencie.”

Jak już zostało podane: Platforma VAROK to zunifikowane rozwiązanie dla zrobotyzowanych stanowisk produkcyjnych. W przeciwieństwie do zwykłego otwartego stanowiska produkcyjnego ma wiele zalet: jest mobilna, niezależna od wentylacji centralnej, zawiera elementy ochrony pasywnej i aktywnej, które zapobiegają, by negatywne wpływy powstające w trakcie procesu produkcyjnego, przedostawały się do powietrza, produkty łatwo się do niej wkładają, a serwis jest także bezproblemowy.

TECHNOLOGIA DO INTEGRACJI

VAROK umożliwia funkcjonowanie z różnego rodzaju technologiami bez dodatkowych wymagań dotyczących modyfikacji produkcji: metody spawania MIG / MAG TIG, obrabianie, klejenie, kitowanie, spawanie laserowe / WATER JET, lakierowanie, piaskowanie oraz dalsze technologie i ich kombinacje. We współpracy z długoletnimi partnerami licznych zagranicznych producentów doskonałych technologii moduł VAROK jest oferowany nie tylko w wersji podstawowej do integracji technologii we własnym zakresie klienta, lecz także z technologiami już zintegrowanymi oraz ich zaprogramowaniem dokładnie na potrzeby danej aplikacji.

DESIGN PRZEMYSŁOWY – PIĘKNE NIE TYLKO NA PIERWSZY RZUT OKA

Długoletnia praca nad modułem VAROK podpisała się także na samym rozwiązaniu projektowym produktu. „Na pierwszy rzut oka jest widoczne, że chodzi o produkt premiowy, któremu jednak staraliśmy się nadać ekonomicznie przyjazną postać,“ podkreśla z uśmiechem Pavel Šimáček z OK Strojservis Polska Sp. z o.o. Rozwiązanie projektowe VAROK spełnia wszelkie wymagania ergonomiczne dotyczące urządzeń maszynowych, wymagania dotyczące dużych obciążeń statycznych i dynamicznych, jak też wymagania maksymalnego wykorzystania przestrzeni modułu. „Ostatnią podaną właściwość doceni każda firma, ponieważ w czasach obecnych za każdy metr kwadratowy wolnej przestrzeni w produkcji w cudzysłowie płaci się dosłownie złotem,” informuje Pavel Šimáček z OK Strojservis Polska Sp. z o.o.,

A DLACZEGO WŁAŚCIWIE MODUŁ PRODUKCYJNY?

Na pytanie dlaczego w Opolu zdecydowano się zająć opracowaniem tak specyficznego produktu, odpowiada Pavel Šimáček po krótkim namyśle: „Nasza firma istnieje prawie dekadę. W tym czasie zaprezentowaliśmy naszym klientom autoryzowanego sprzedawcę i non stop usługę serwisową 24/7. Zawsze jednak pozostawało pragnienie posiadać swój własny produkt i przyjść z czymś na faktycznie wysokim poziomie. Mocno wierzę, że nam się to udało.”


OK Strojservis