W 2015 zakończy się modernizacja oddziału HM Głogów

  – Niemal 2 mld zł ma kosztować modernizacja oddziału Huty Miedzi Głogów, należącej do KGHM Polska Miedź SA. Zmiana technologii, która wiąże się z budową pieca zawiesinowego, w zakładzie „Głogów I” zakończy się w 2015 roku.

  Obecnie w zakładzie „Głogów I” wykorzystuje się technologię pieców szybowych. Po modernizacji zostaną one zastąpione piecem zawiesinowym, który umożliwia wytop miedzi w czystszej postaci. Dzięki nowej technologii zmniejszona zostanie również emisja szkodliwych dla środowiska gazów.

  Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Hucie Miedzi Głogów wiceprezes zarządu KGHM SA Wojciech Kędzia, współczesne hutnictwo to nie tylko wielkość i jakość produkcji. „Musi być ono również niskokosztowe oraz o jak najmniejszej emisji zanieczyszczeń. Dlatego też KGHM zdecydował się na wielki proces inwestycyjny w Hucie Miedzi Głogów” – mówił.

  Budowa nowej hali w zakładzie „Głogów I”, w której stanie piec zawiesinowy, już się rozpoczęła. Inwestycja ma się zakończyć w 2015 r. W efekcie ma powstać lina produkcyjna o wydajności 250 tys. ton miedzi „bister” (stop miedzi zawierający około 99 proc. tego pierwiastka) rocznie.

  Kędzia poinformował, że zakładany koszt tej inwestycji nie przekroczy 2 mld zł.

  W tym roku zakończono również modernizację zakładu „Głogów II”, która kosztowała ponad 300 mln zł. Zmodernizowano m.in. piec elektryczny, odpylenie pieca elektrycznego oraz fabrykę kwasu siarkowego.

  Huta Miedzi Głogów istnieje od 1971 r. Tworzą ją cztery zakłady: dwa główne produkujące miedź – „Głogów I”, „Głogów II” oraz Wydział Metali Szlachetnych i Wydział Ołowiu. W Wydziale Metali Szlachetnych odzyskuje się srebro, złoto, koncentrat platynowo-palladowy oraz selen techniczny.

  W Hucie Miedzi Głogów produkuje się 460 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie. Pracuje tam około 2,6 tys. osób.