Oddany do użytku puławskich zakładach Grupy Azoty w poniedziałek pierwszy etap nowego kompleksu nawozowego to początek wielkiego bumu inwestycyjnego w Grupie. Wkrótce w innych zakładach rozpoczną prace nowe instalacje, szereg innych jest przygotowywanych.
– Wszystkie inwestycje oddawane dziś w Puławach są w jednym terminie, ale jeśli chodzi o Grupę Azoty to dopiero początek. Prawdopodobnie za dwa i pół roku czekać nas będą równoległe tego typu spotkania w Tarnowie, Kędzierzynie i Policach – zapowiada prezes Grupy Azoty Paweł Jarczewski.
– We wrześniu tego roku będziemy mieć otwarcie instalacji do produkcji stearyny w chorzowskich Azotach-Adipol. W Policach już rozpoczęliśmy działania i uzyskaliśmy pierwsze zgody na modernizację instalacji amoniaku oraz modernizację i zwiększenie wydajności instalacji mocznika. Tam też czekają nas nowe przedsięwzięcia, o których za wcześnie jeszcze mówić – dodaje szef drugiej co do wielkości spółki nawozowej w Europie
To jednak nie koniec. W Kędzierzynie spółkę czeka modernizacja instalacji amoniaku, jednostki, która ma pracować na potrzeby swojego długoletniego partnera, czyli Silekolu. Dodatkowo w planach jest nowa elektrociepłownia oraz modernizacja instalacji Oxo.
– Także w Tarnowie już podjęliśmy kierunkowe decyzje na temat budowy instalacji przetwórstwa kaprolaktamu, czyli poliamidów i dalszej drogi w kierunku compound’ów (kompozytów przyp. aut). Ponadto czeka nas tu modernizacja i strukturyzacja naszej produkcji nawozowej – wymienia Jarczewski.
Jak podkreśla, widać przed spółką wiele wyzwań. – Myślę, że wiele można uzyskać z doświadczeń kolegów z Puław. Będę do tego szczególnie zachęcał, bo została tu wykonana potężna praca inżynierska. Są to na pewno dobre wzorce w zakresie realizacji inwestycji. Warto zauważyć, że działania te na końcu przekładają się na wartość i wyniki spółki, co pod względem efektywnościowym jak i finansowym dobitnie obrazują ostatnie lata. Dlatego życzę wszystkim, abyśmy mieli tyle samo siły. Myślę, że dobrze byłoby na dwa i pół roku otwierać te wszystkie instalacje razem – dodaje szef Grupy Azoty.
Grupa Azoty to największa firma chemiczna w Polsce i drugi co do wielkości po norweskiej Yarze europejski producent nawozów. Zatrudniająca ponad 10 tys. osób firma to cztery główne zakłady (Kędzierzyn, Police, Puławy i Tarnów) oraz wiele mniejszych firm i spółek zależnych.