Firma FON-SKB uruchomiła odlewnię żeliwa w Radomsku, która ma zwiększyć konkurencyjność firmy i umożliwić wejście na rynki przemysłu okrętowego, samolotowego, gazowego czy petrochemicznego.
FON-SKB to producent osi i mostów napędowych, przeznaczonych głównie do maszyn górniczych, rolniczych, budowlanych i autobusów. Firma istnieje od 1912 roku i jako jedna z nielicznych w regionie nie tylko przetrwała transformację, ale i wciąż dynamicznie się rozwija.
– Odlewnia jest bardzo nowoczesna, więc jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów – mówił podczas ceremonii otwarcia Sławomir Dobosz, prezes i właściciel Grupy SKB, do której należy FON-SKB.
Przedstawiciele firmy podkreślają nie tylko innowacyjność, ale i wydajność odlewni, która produkować będzie 10 tysięcy ton odlewów rocznie, z czego ponad 80 proc. trafi na rynki eksportowe.
– Idziemy w szeroką dywersyfikację i cieszymy się, że możemy kontynuować produkcję ze stuletnim doświadczeniem. Myślimy też o następnych projektach – zdradza Jakub Kowalski, wiceprezes FON-SKB.
W nowej odlewni zatrudnienie znajdzie blisko 100 osób. Wykwalifikowanych pracowników kształci działająca przy SKB filia łódzkiego Centrum Kształcenia Ustawicznego Nowoczesnych Technologii.
W uroczystości otwarcia w zmodernizowanej hali odlewni udział wziął wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, który podkreślił rolę nowopowstałej odlewni jako elementu procesu industrializacji i reindustrializacji Polski, a także zwiększania konkurencyjności jej gospodarki.
Fot. WNP