W Tarnowie ruszają inwestycje za prawie pół miliarda złotych

  Są już wszystkie potrzebne zgody korporacyjne na rozpoczęcie dwóch bardzo ważnych inwestycji dla tarnowskich zakładów Grupy Azoty. Kosztem około 460 mln złotych w Tarnowie powstaną wytwórnia poliamidu 6 i instalacja granulacji mechanicznej II.

  To ważne dla Tarnowa – z wielu względów – inwestycje. Po pierwsze, powstanie 110 nowych miejsc pracy. Po drugie, poprawi się konkurencyjność małopolskiej wytwórni. Obie instalacje mają być oddane do użytku w 2016 roku. W końcu – to także ważne inwestycje ze względu wizerunkowego. Dynamiczna konsolidacja polskiej branży chemicznej spowodowała zmniejszenie nieco nakładów na nowe inwestycje w zakładach w Tarnowie.

  – Dążymy do stworzenia bardziej elastycznego portfela produktowego, który da nam możliwość szerszego rynku zbytu i zwiększy wartość segmentów. Poszerzamy naszą ofertę w kierunku produktów o wyższej marży – komentuje decyzje o inwestycjach wiceprezes Witold Szczypiński.

  Dlaczego spółka decyduje się na te inwestycje?

  W przypadku zabudżetowanej na 320 mln zł inwestycji w poliamid 6 chodzi o lepsze zagospodarowanie kaprolaktamu. Ten związek chemiczny dotknęła trudna sytuacja na rynku – zwłaszcza chińskim. Oznacza to potrzebę wykorzystania go do dalszego przerobu, tak aby godziwie na nim zarabiać. Jak pokazały sporządzone przez i na rzecz Grupy Azoty analizy konieczne jest wydłużenie łańcuchu produktowego, bo to zwyczajnie się będzie opłacało.

  Wytwórnia o zdolności 80 tys. ton rocznie powstanie w rozszerzanej obecnie podstrefie SSE na powierzchni 3,5 hektara. Będzie ona realizowana ze środków własnych i kredytu bankowego.

  Instalacja granulacji mechanicznej II to odpowiedź na potrzeby rynku rolnego. Mająca kosztować około 141 mln zł inwestycja również będzie ona realizowana ze środków własnych i kredytu bankowego.

  Instalacja pozwoli nie tylko na podwyższenie jakości nawozu, ale lepsze dostosowanie go również do potrzeb rolników.