Wiarygodność dostawcy i zakres oferty to podstawa

    Piotr Szydłowski, CEO w firmie Efento

    Powoli, ale skutecznie aplikacje chmurowe stosowane na rynku powszechnym przekonują o bezpieczeństwie i niezawodności tych rozwiązań. Problemem jest raczej brak oferty chmurowej w wielu gałęziach przemysłu i brak zaufania do nowo powstających firm, które je oferują.

    W naszej branży, na rynku pomiarów wielkości fizycznych i monitoringu obiektów, wiele rozwiązań chmurowych jest obecnie wdrażanych w wersji prototypowej. Zniechęcać mogą niedopracowane projekty – zarówno od strony sprzętowej, jak i oprogramowania. Rynek dostawców jest dopiero w fazie tworzenia się.

    Dokonując wyboru usługi przetwarzania w chmurze, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie istotne kwestie – wiarygodność operatora i zakres oferty. Wybierając dostawcę usług, trzeba wybrać taką firmę, która zapewni nieprzerywalność usług oraz co do której mamy pewność, że nie zamknie ona swojej działalności po tym, jak zaczniemy korzystać z jej infrastruktury. Dodatkowo warto wybrać dostawcę mającego w swojej ofercie bogatą paletę usług związanych z analizą danych. Liderzy rynku (Amazon, Microsoft, Google) bardzo przyspieszyli z wprowadzaniem do oferty nowych serwisów, w tym również opartych na sztucznej inteligencji. Mniejsi dostawcy mogą nie sprostać im konkurencyjnie w zakresie analizy i przetwarzania danych.