Wkrótce otwarcie ważnej instalacji chemicznej w Chorzowie

    Na 20 września zostało zaplanowane uroczyste otwarcie instalacji do przerobu tłuszczów zwierzęcych i olejów roślinnych do destylowanych kwasów tłuszczowych i stearyny. Instaalcja kosztem około 61 mln złotych powstała w chorzowskich zakładach chemicznych Azoty-Adipol należących do Grupy Puławy (wchodzi w skład Grupy Azoty).

    To ważna inwestycja, bo nie tylko rozszerza ofertę polskiego przemysłu chemicznego, ale pozwala także myśleć o kolejnych inwestycjach. Budżet chorzowskiej instalacji wynosił 65 mln zł. Wykorzystuje ona surowce odnawialne, dotąd rzadko stosowane w polskiej chemii. Zdolność przerobowa budowanej instalacji wyniesie 16 tys. ton surowca na rok.

    Produktami nowej instalacji będą stearyna ciekła i płatkowana (wielkość produkcji 13,2 tys. ton rocznie) oraz gliceryna 88 proc. wolna od metanolu (wielkość produkcji 1,6 tys. ton rocznie). Azoty-Adipol będą jedynym w kraju producentem stearyny, znajdującej między innymi zastosowanie przy produkcji: kauczuków, środków powierzchniowo czynnych, świec i zniczy, stearynianów, klejów, emulgatorów, zmiękczaczy, itp. Inwestycja realizowana jest w systemie „pod klucz”. Generalnym Realizatorem jest Profarb z Gliwic.

    Azoty-Adipol to jedyny w Polsce producent saletry potasowej wykorzystywanej do celów nawozowych. Jest to w pełni rozpuszczalny krystaliczny nawóz, przeznaczony do fertygacji oraz składnik mieszanek nawozowych, będący źródłem łatwo dostępnego azotu i potasu. Azotan potasu produkowany przez Azoty-Adipol S.A. jest również wykorzystywany do celów technicznych, jako dodatek do produkcji szkła, glazury, ceramiki, a także prochów strzelniczych oraz do celów spożywczych jako dodatek do żywności. Azoty-Adipol S.A. są również jednym z trzech krajowych producentów roztworu saletry wapniowej, stosowanej jako płynny nawóz w uprawach pod osłonami pomidorów, ogórków, papryki, kwiatów ciętych i doniczkowych, oraz jako domieszka do wykonywania mieszanek betonowych. Firma jest również producentem mieszanek nawozowych oraz mieszanek stosowanych do celów technicznych.