Wyciek amoniaku w fabryce felg, ewakuowano 228 osób

  Na terenie zakładu produkującego felgi samochodowe w Lublinie doszło w środę do wycieku amoniaku. Z budynku ewakuowano 228 osób – poinformowała straż pożarna.

  O podejrzeniu wycieku zawiadomił straż pożarną jeden z pracowników zakładu. Z firmy wyprowadzono na zewnątrz 228 osób. Dwie osoby zgłosiły, że źle się czują, udzielono im na miejscu doraźnej pomocy medycznej.

  „Na szczęście, nikomu nic poważnego się nie stało” – powiedział rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Lublinie Michał Badach.

  Strażacy ustalili, że do wycieku doszło w magazynie, gdzie zgromadzone były zbiorniki z substancjami chemicznymi. Magazyn usytuowany jest na terenie zakładu, ale zbiorniki nie należą do tej firmy i zgromadzone w nich substancje nie były używane do produkcji felg.

  Badach powiedział, że w magazynie zgromadzonych było 19 zbiorników o pojemności od 20 do 30 litrów, które były w różnym stopniu wypełnione. Wszystkie pojemniki zostały wyniesione na zewnątrz. „Pomieszczenia, w których nasze urządzenia pomiarowe wykazują obecność amoniaku i chloru, są wietrzone. Tam, gdzie to konieczne, ustawiono kurtyny wodne zabezpieczające przed ich rozprzestrzenianiem” – zaznaczył rzecznik.

  Strażacy przypuszczają, że w jednym ze zbiorników doszło do rozszczelnienia. Sprawdzają też zawartość pojemników.