Wynagrodzenia inżynierów w Polsce

  Wyniki badania wynagrodzeń Antal International wskazują, że ponad połowa specjalistów inżynierów w Polsce zarabia powyżej 8000 zł brutto miesięcznie. Na jakich stanowiskach wynagrodzenia są najbardziej atrakcyjne? W które kompetencje warto zainwestować, aby w 2012 roku podnieść swoje notowania na rynku pracy?

  Antal International opublikował właśnie wyniki badania wynagrodzeń specjalistów i menedżerów opracowanego na podstawie procesów rekrutacyjnych zrealizowanych pomiędzy lipcem a grudniem 2011 roku w Polsce. Analiza wskazuje najlepiej opłacane specjalizacje i branże oraz najbardziej poszukiwane przez pracodawców kompetencje na konkretnych stanowiskach.

  Inżynieria – relokacja szansą na rozwój

  Pensje inżynierów utrzymują się cały czas na wysokim poziomie – ich przeciętne wynagrodzenie wynosi 9500 zł brutto miesięcznie. – Tempo rozwoju kariery, a co za tym idzie wysokość zarobków inżynierów niejednokrotnie uzależniona jest od ich mobilności i gotowości do podejmowania nowych wyzwań w różnych zakątkach kraju. Wiele zakładów produkcyjnych lokuje się z dala od centrów miast, podobnie rzecz się ma w przypadku projektów budowlanych czy energetycznych – komentuje Artur Migoń, dyrektor i partner w Antal International zarządzający zespołem specjalizującym się w rekrutacjach inżynierów. Poza wąskim branżowym doświadczeniem pracodawcy coraz bardziej zwracają uwagę na zaangażowanie i inicjatywę pracowników. Kandydaci charakteryzujący się do tego umiejętnościami przywódczymi mogą liczyć na awans na stanowisko kierownicze i znaczną podwyżkę. Jest o co powalczyć – na przykład kierownik programu może liczyć na wynagrodzenie 15 000 zł brutto miesięcznie.

  Ile zarabia specjalista i menedżer w Polsce?

  Pracodawcy w każdej branży aktywnie prowadzą rekrutacje specjalistów i menedżerów w całej Polsce. Konkurencja o wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników sprawia, że poziom ich wynagrodzeń jest stosunkowo wysoki. Przeciętne wynagrodzenie miesięczne w tej grupie zawodowej wynosi 9600 zł brutto, wobec 3600 zł brutto przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wg GUS. Mediana wynagrodzeń w badanej przez Antal International grupie wynosi 8500 zł brutto miesięcznie. – Warto pamiętać, że w przypadku specjalistów i menedżerów rozpiętość wynagrodzeń jest bardzo duża. Każdy pracownik ma unikalny zestaw kompetencji i cech osobistych, a każda firma inne standardy wynagradzania w zależności od jej wielkości i branży, w której funkcjonuje. Dlatego jeśli chcemy ocenić poziom zarobków na konkretnym stanowisku konieczna jest głębsza analiza – wysokość przeciętnego wynagrodzenia stanowi jedynie wskazówkę. – dodaje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

  Średnie wynagrodzenie doświadczonych specjalistów i menedżerów w Polsce wg dyscyplin.

  Źródło: badanie wynagrodzeń Antal International

  O badaniu

  Badanie Antal International opisuje wynagrodzenia doświadczonych specjalistów i menedżerów. Badanie zostało przygotowane na podstawie ponad 300 procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez firmę Antal International w okresie czerwiec–grudzień 2011 r. w Polsce.

  O Antal International

  Antal International jest międzynarodową firmą executive recruitment posiadającą 107 oddziałów w 33 państwach

  w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach. Firma powstała w 1993 roku, a obecnie zatrudnia ponad 550 konsultantów. Więcej informacji na www.antal.com.

  O Antal International w Polsce

  Polski oddział rozpoczął działalność w 1996 roku. Biura w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie liczą kilkudziesięciu konsultantów. Antal International jako jedna z pierwszych firm rekrutacyjnych wprowadził podział zespołów na specjalizacje, dzięki czemu konsultanci specjalizują się w wąskich branżach i sektorach, co czyni ich ekspertami w swoich dziedzinach. To pozwala na lepsze zrozumienie branży i, co za tym idzie, wymagań kandydatów i potrzeb pracodawców. Więcej informacji na www.antal.pl.