XIV Konferencja Automatyków odbyła się w dniach 25–26 maja 2010 r. w hotelu Perła Południa w Rytrze koło Nowego Sącza. Patronat nad konferencją objął tradycyjnie prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz – kierownik Katedry Automatyki, były rektor Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, członek prezydium oraz prezes Krakowskiego oddziału polskiej Akademii Nauk, doktor Honoris Causa dwunastu uczelni krajowych i zagranicznych.
Tegorocznymi założeniami konferencji było: przedstawienie tendencji w systemach pomiarów i automatyki, prezentacja najnowszych wyrobów producentów urządzeń pomiarów i automatyki, wzajemne poznanie i integracja środowiska automatyków (nauka – projektanci – producenci – użytkownicy).
Do organizacji tegorocznej konferencji włączyły się firmy ABB, Danfoss, Emerson, Honeywell, Jumo, Krohne, LIMATHERM Sensor, Lumel, Technokabel, Turck, Wika oraz inicjator i główny organizator firma SKAMER-ACM.
W konferencji udział wzięli: przedstawiciele nauki z uczelni, takich jak AGH, Politechnika Warszawska, Rzeszowska i Śląska, przedstawiciele prasy branżowej, kadra inżynierska największych zakładów przemysłowych i biur projektowych głównie z regionu południowo-wschodniej Polski, przedstawiciele firm z branży automatyki przemysłowej. Łącznie w spotkaniu wzięło udział około 220 osób.
Inauguracyjny wykład pod tytułem „Wykorzystanie sieci neuronowych do przewidywania zachowań ludzi w systemach automatyki” XIV Konferencji Automatyków wygłosił Patron spotkania prof. Ryszard Tadeusiewicz. Poruszył w nim interesujący temat wykorzystania modeli neuronowych w procesach projektowania, sterowania, diagnozowania i kontroli. Korzystając z modeli, można przewidywać skutki danych działań. Model neuronowy powstaje w wyniku procesu automatycznego uczenia. Ten temat został rozwinięty w dalszej części wykładu i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem.
Z równie wielkim zaciekawieniem uczestnicy konferencji wysłuchali pozostałych wystąpień przedstawicieli ze świata nauki:
- Profesor Leszek Trybus z Politechniki Rzeszowskiej mówił o „Prototypowym systemie monitorowania i sterowania produkcją realizowanym w klastrze „Zielona Kuźnia”.
- Profesor Jan Maciej Kościelny z Politechniki Warszawskiej przedstawił „Metody i środki redukcji ryzyka w procesach przemysłowych”.
- Profesor Tadeusz Skubis z Politechniki Śląskiej prezentował „Wpływ niedokładności w torze pomiarowym na jakość regulacji”.
- Profesor Ireneusz Soliński z AGH przedstawił „Nowe formy organizacji współpracy nauki z przemysłem w zakresie czystej energii”.
W konferencji wzięła również udział prof. Barbara Tora z AGH – reprezentująca wspólnie z prof. Ireneuszem Solińskim Małopolsko-Podkarpacki Klaster Czystej Energii.
Po zakończeniu części naukowej prezes zarządu SKAMER-ACM Zygmunt Jarosz krótko zaprezentował ofertę firmy, a następnie dyrektor ds. marketingu Paweł Tomaszewski przedstawił system informatyczny o nazwie Katalog Automatyki, którego głównym celem będzie maksymalne ułatwienie i zautomatyzowanie przepływu informacji techniczno-handlowej pomiędzy producentami i odbiorcami urządzeń automatyki i pomiarów.
W czasie przeznaczonym dla organizatorów konferencji firmy kolejno prezentowały swoją ofertę.
Cel integracji środowiska automatyków został dopełniony na bankiecie kończącym pierwszy dzień konferencji. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Omen-Band, a występy Ireny Jarockiej i kabaretu Ani Mru Mru zdecydowanie rozluźniły poważną atmosferę spotkania po kilku godzinach wykładów i prezentacji.
Równolegle w tym samym czasie na dwóch salach konferencyjnych w ściśle określonych ramach czasowych odbywały się prezentacje firm organizatorów oraz o bloki dyskusyjne.
Wśród prezentacji firmowych warto wyróżnić takie, jak:
- Nowoczesne konstrukcje kabli stosowane w układach automatyki przemysłowej (TECHNOKABEL);
- Systemy RFID – automatyczna identyfikacja – automatyczna korzyść (TURCK)
- Kontrola metrologiczna aparatury pomiarowej (LIMATHERM Sensor).
Całość domykały dyskusyjne na temat „Aparatura kontrolno-pomiarowa i systemy sterowania” oraz „Napędy i instalacje elektryczne”. Na zakończenie konferencji uczestnicy zostali zaproszeni do „Karczmy nad Potokiem” na obiad, gdzie przy góralskiej muzyce serwowano bogate menu regionalnych potraw.