Yamazaki Mazak wprowadza nową gamę pionowych centrów obróbkowych

Stworzony do wysokowydajnej obróbki, flagowy model VCN-700 z nowej serii maszyn o wysokich parametrach użytkowych marki Mazak. | Fot. Yamazaki Mazak

VCN-700 jest flagowym modelem nowej serii maszyn o wysokich parametrach użytkowych firmy Yamazaki Mazak, który został opracowany z myślą o wysokowydajnej obróbce.

To centrum obróbkowe o imponującym potencjale może istotnie zwiększyć wydajność w zakładach produkcyjnych realizujących całe spektrum operacji, od ciężkiego skrawania po szybką obróbkę. W odpowiedzi na nowe strategie obróbki opracowywane przez twórców oprogramowania CAM takie jak frezowanie dynamiczne ze stałym obciążeniem wrzeciona i narzędzia skrawającego, które pozwala osiągnąć maksymalną szybkość usuwania materiału, firma Yamazaki Mazak uwzględniła w nowym modelu VCN-700 coraz popularniejsze nowe cykle CAM.

Od zoptymalizowanej metodą elementów skończonych struktury podstawy i ramy typu C po precyzyjne liniowe prowadnice rolkowe i 4-osiowe, symultaniczne sterowanie CNC Mazatrol SmoothG, eksperci z firmy Yamazaki Mazak zaimpelementowali najnowsze innowacje w zakresie obróbki do konstrukcji VCN-700.

VCN-700 zapewnia niezwykle duży obszar roboczy ze stołem o wymiarach 1500×700 mm i nośności do 1800 kg przy jednocześnie niewielkich wymiarach maszyny 4400 x 3700 x 3100 mm (szer. x gł. x wys.).

Połączenie takiego obszaru roboczego z dużymi jednostronnymi drzwiami zapewniają wygodny dostęp dla operatora i możliwość korzystania z suwnicy. Dzięki takim rozwiązaniom VCN-700 sprawdzi się przede wszystkim przy obróbce średnich i dużych detali.

Pomimo tak dużej przestrzeni roboczej i solidnej podstawy, VCN-700 jest niezwykle zwinny i równie dobrze nadaje się do małych elementów dzięki wysokowydajnemu wrzecionu 15 000 obr./min, o mocy 22 kW i 120 Nm momentu obrotowego oraz imponującej prędkości szybkich przejazdów wynoszącej 42 m/min dla każdej z osi XYZ o zakresach 1300 x 700 x 650 mm.

Jak przystało na maszynę marki Yamazaki Mazak, VCN-700 spełnia najwyższe oczekiwania pod względem jakości, czego dowodem są m.in. silniki napędu bezpośredniego i bardzo sztywne liniowe prowadnice rolkowe na wszystkich osiach. Zastosowanie podzespołów o najwyższej jakości pozwoliło osiągnąć wprost zdumiewającą dokładność, powtarzalność i czołową w swojej klasie kinematykę zarówno w przypadku obróbki z dużymi obciążeniami, jak i z dużą prędkością.

Dopełnieniem konstrukcji zapewniającej wysoką dokładność jest unikalny dla maszyn Mazak system kompensacji termicznej Thermal Shield, który dba o stabilność dokładności obróbki. Z myślą o szybkości działania, centrum obróbkowe VCN-700 wyposażono w dwuramienny automatyczny zmieniacz narzędzi (ATC), dzięki któremu 30-pozycyjny magazyn osiąga szybkość zmiany narzędzia na poziomie 1,3 sekundy, obniżając do minimum jałowy czas przezbrojenia.

Zalety nowego centrum obróbkowego VCN-700 można w pełni wykorzystać dzięki niezwykle intuicyjnemu interfejsowi systemu sterowania CNC Mazatrol SmoothG. Wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt i oprogramowanie, Mazatrol SmoothG jest uznawany za najszybszy sterownik CNC na świecie dzięki prędkości przetwarzania bloków 540 m/min i dyskowi twardemu 60 GB – co czyni go idealnym do złożonych programów o dużej pojemności przy obróbce powierzchni o dowolnym kształcie . Funkcja Smooth Machining Configuration (SMC) ułatwia precyzyjne dostrojenie wydajności obróbki skomplikowanych powierzchni.

Proste w obsłudze suwaki na ekranie dotykowym, przypominające korektor w sprzęcie audio, pozwalają dobrać prędkość, dokładność i gładkość powierzchni do rodzaju zadania, np. obróbki zgrubnej, półwykańczającej i wykańczającej. Dzięki wbudowanemu systemowi operacyjnemu Windows 10, sterownik SmoothG można łatwo podłączyć do sieci, a z wykorzystaniem zestandaryzowanego protokółu MTConnect możliwa jest komunikacja między obrabiarkami. Podobnie jak całą maszynę, system SmoothG przygotowano do integracji z dodatkowymi systemami automatyzacji i technologiami Przemysłu 4.0.

Choć już podstawowa konfiguracja VCN-700 oferuje imponujący zestaw funkcji standardowych, opcjonalne dodatki pozwalają dostosować to pionowe centrum obróbkowe do potrzeb każdego zakładu, niezależnie od gałęzi przemysłu. Producenci zainteresowani wielkoseryjną produkcją mogą zamówić VCN-700 z gotowymi systemami automatyzacji zabudowanymi po lewej, prawej lub przedniej stronie maszyny. Wewnątrz przestrzeni roboczej zaimplementowano rozwiązania do automatycznego pomiaru narzędzi i detali oraz wykrywania uszkodzeń narzędzi. Dostępna jest także funkcja Tool ID do automatycznego wprowadzania i aktualizowania danych narzędzi dla maszyn działających w sieci.

Dla producentów, którzy potrzebują wrzeciona o większej prędkości obrotowej, dostępne jest wrzeciono szybkoobrotowe 18 000 obr./min o mocy 30 kW, wraz z całą gamą oprzyrządowania, w tym chwytami narzędzia HSK-63A i BIG PLUS BBT zapewniającymi doskonałe przyleganie czoła i stożka, sztywność, minimalne bicie i wysoką wydajność. W sektorze produkcji form, matryc lub małych części wymagających wysokiej jakości wykończenia powierzchni można zastosować nowe wrzeciona Mazak Ultraspindle o prędkości 60 000 lub 80 000 obr./min, które mogą być w pełni zintegrowane z systemem CNC.

Obok opcji automatyzacji i różnych wrzecion centrum obróbkowe VCN-700 można wyposażyć w 48- lub 60-pozycyjny automatyczny magazyn narzędzi, a producenci, którym szczególnie zależy na wysokiej precyzji, mogą wybrać chłodzenie rdzenia śrub napędowych i liniały pomiarowe dla każdej osi X, Y i Z. Dla wygody operatorów centrum obróbkowe VCN-700 można zamówić z dodatkowym oświetleniem roboczym i systemem usuwania mgły olejowej. Z myślą o jeszcze większej wszechstronności i zmniejszeniu ilości przemocowań, VCN-700 można wyposażyć w opcjonalny stół obrotowy 4-tej osi Kitagawa GT250.

Podobnie jak w przypadku wielu modeli obrabiarek Mazak, centrum obróbkowe VCN-700 można zamówić z jednym z sześciu systemów zarządzania wiórami i podawania chłodziwa. Dostępne opcje obejmują układ z chłodziwem zalewowym, spłukiwaniem osłon łoża, chłodziwem przez wrzeciono oraz  wyborem systemów odprowadzania wiórów. Zapraszamy do kontaktu z firmą Yamazaki Mazak — chętnie udzielimy bardziej szczegółowych informacji o korzyściach, jakie może przynieść stosowanie nowego lidera w swojej klasie, centrum obróbkowego VCN-700.


Yamazaki Mazak