Zachowanie czystości w zakładach przemysłowych

Utrzymywanie czystości w miejscu pracy jest niezwykle ważne. Dotyczy to nie tylko pomieszczenia, ale również maszyn, narzędzi pracy oraz samego pracownika. Na rynku istnieją wyspecjalizowane firmy zajmujące się świadczeniem usług w tym zakresie.

Wbrew pozorom utrzymanie czystości w zakładzie przemysłowym nie jest sprawą banalną. Zarówno zakres realizowanych usług, jak i ich specjalizacja wymagają zastosowania odpowiednich procedur, sprzętu oraz materiałów. Dlatego warto zwrócić się z tym problemem do firmy zewnętrznej, która w kompleksowy i profesjonalny sposób zajmie się utrzymaniem czystości we wszystkich miejscach zakładu przemysłowego – w miejscach pracy, ciągach komunikacyjnych, toaletach i innych miejscach niezwiązanych bezpośrednio z produkcją. Usługi takie powinny obejmować czyszczenie maszyn i narzędzi w różnego typu zakładach i ich działach (m.in. w warsztatach utrzymania ruchu), sprawną wymianę brudnej odzieży roboczej na czystą, zapewnienie czystości w miejscach pracy ze zwróceniem uwagi na bezpieczeństwo pracowników związane z zachowaniem czystości.

Profesjonalne czyszczenie maszyn i narzędzi

Warsztaty samochodowe, linie produkcyjne, zakłady obróbki skrawaniem czy zakłady drukarskie to miejsca, w których maszyny oraz narzędzia odgrywają ważną rolę. Bez nich pracownik nie dałby rady naprawić samochodu czy wyprodukować do niego odpowiednich części. Równolegle niezwykle istotne jest utrzymywanie ich w dobrym stanie, a co za tym idzie, dbanie o czystość. Przykładowo, oddając samochód do warsztatu samochodowego, widzimy mechanika, który trzyma w ręku narzędzie ubrudzone olejem lub smarem. Są to substancje niezwykle śliskie. Wystarczy chwila, aby przy dużym nacisku, podczas wykonywania pracy śrubokręt czy klucz wypadł z ręki. Są to sytuacje nie tylko spowalniające pracę, ale również niezwykle niebezpieczne. Rozwiązaniem może się okazać skorzystanie z usługi „wynajmu czystości”, w ramach której firma świadcząca takie usługi wyposaża zakłady w tekstylne czyściwa przemysłowe, które przeznaczone są do czyszczenia maszyn oraz narzędzi. Zakład nie wytwarza w ten sposób odpadów, a co za tym idzie, zmniejszają się koszty prowadzenia dokumentacji dotyczącej ich utylizacji.

Warsztaty samochodowe

W warsztatach samochodowych często jest głośno oraz brudno. Nie wynika to jednak z niechlujstwa, a ze specyfiki pracy, jaką wykonują mechanicy. W zależności od wielkości zakładu codziennie warsztat odwiedza od kilku do kilkudziesięciu klientów, którzy zgłaszają usterki w swoich samochodach. Oczekują szybkiej i profesjonalnej obsługi. Mechanik używa na co dzień wielu narzędzi, bez których nie byłby w stanie wykonywać swojej pracy. Ponadto musi je regularnie czyścić, aby nie tylko zachowywać je w dobrym stanie, ale również ułatwić sobie pracę. Czyste narzędzie nie wypada z ręki i umożliwia szybsze działanie. Podobnie jest z częściami instalowanymi w samochodzie, które wymagają wyczyszczenia przed montażem. Odpowiednio trwała i chłonna ścierka jest bardzo pomocna. Warto więc zainteresować się tekstylnymi czyściwami przemysłowymi do narzędzi oraz maszyn zabrudzonych smarami, olejami czy innymi tłustymi cieczami. Dzięki siatkowanej strukturze czyściwo jest bardzo chłonne i wchłania zabrudzenia do wewnątrz. Z reguły czyściwa są dostarczane wraz ze specjalnymi kontenerami do ich przechowywania, co zapewnia ich bezpieczne składowanie.

Zakłady obróbki skrawaniem

W zakładach zajmujących się obróbką skrawaniem wykorzystywane są różnego rodzaju maszyny i narzędzia. Są to m.in. automaty tokarskie, tokarki rewolwerowe, prasa hydrauliczna czy inne urządzenia wiertarsko-gwinciarskie. Ich odpowiednie czyszczenie jest równie ważne, jak w przypadku warsztatów samochodowych. Do tego typu zakładów przeznaczone są czyściwa do usuwania drobnych opiłków metalu oraz zabrudzeń ze smarów, olejów czy innych tłustych cieczy. Są one wykonane ze specjalnej wzmocnionej tkaniny przeznaczonej do profesjonalnego czyszczenia maszyn przemysłowych w zakładach oraz w narzędziowniach. Można je stosować w miejscach, gdzie niezbędna jest wysoka absorpcja oraz odporność mechaniczna. Czyściwa tego rodzaju nie rysują powierzchni oraz nie pozostawiają drobnych opiłków. Niezwykle dobrze sprawdzają się w kontakcie z nierównymi oraz chropowatymi powierzchniami. Czyściwa tekstylne dedykowane do takich zanieczyszczeń są oznakowane kolorem niebieskim.

Zakłady drukarskie

Obecnie zakłady drukarskie zajmują się z jednej strony drukiem cyfrowym, a z drugiej drukiem offsetowym. Często oferują szeroką gamę prac drukarskich, począwszy od maszynopisu do oprawy, doradztwa z zakresu poligrafii, a skończywszy na dystrybucji samych materiałów. Zakłady wyposażone są w specjalne maszyny drukujące w różnych formatach. Często zdarza się, że podczas pracy maszyny zostają ubrudzone farbą drukarską lub tuszem. Aby zachować najwyższe standardy druku, ważne jest, by na bieżąco je czyścić. Doskonale nadają się do tego czyściwa przeznaczone do usuwania zabrudzeń zawierających rozpuszczalnik, tusz lub właśnie farbę drukarską. Dzięki specjalnej strukturze brud zatrzymywany jest wewnątrz czyściwa i nawet trudne do usunięcia zabrudzenia znikają bez większego problemu. Materiał zapewnia odpowiednią wytrzymałość oraz absorpcję. Bardzo dobrze wchłania, uwalnia oraz rozprowadza rozpuszczalniki nawet w tych trudno dostępnych miejscach. Tego typu czyściwa są oznakowane kolorem zielonym.

Ekologiczne i wygodne tekstylne czyściwa przemysłowe

Czyściwa i maty pochłaniające olej mogą być przeznaczone do wielokrotnego użytku. Dzięki czemu zakład nie produkuje śmieci, a co za tym idzie, nie musi prowadzić specjalnej dokumentacji odpadów. Jest to niezwykle ekologiczne rozwiązanie. Z jednej strony zakład czy narzędziownia chroni środowisko naturalne, a z drugiej zmniejszają się im koszty związane właśnie z dokumentacją dotyczącą utylizacji odpadów. Firma usługowa powinna odbierać brudne czyściwa, dostarczając czyste. Ponadto wszystkie czyściwa i maty powinny być prane w specjalnych pralniach przemysłowych, gdzie część smarów oraz olejów można odzyskać. Każdy zakład powinien być wyposażony w specjalne pojemniki zawierające czyste czyściwa lub maty oraz w dodatkowe pojemniki do ich gromadzenia po zabrudzeniu. Hermetycznie zamykane klapy pojemników blokują wydostawanie się oparów rozpuszczalników i olejów, redukując ryzyko samozapłonu w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Pojemniki, podobnie jak same czyściwa, są oznakowane kolorami w celu lepszej identyfikacji rodzaju zastosowania czyściwa.

Mata, która pochłania olej

Produktem, którym warto się zainteresować przy wyposażaniu zakładu samochodowego lub podczas naprawy maszyn, są specjalne maty pochłaniające olej. Jest to rozwiązanie, które nie tylko poprawia warunki pracy – zmniejszając ryzyko pośliźnięcia się przez pracowników, ale również ogranicza ilość powstających zanieczyszczeń. Maty można rozkładać w miejscach, gdzie nastąpi wyciek oleju, osłaniać nimi urządzenia przed zachlapaniem, czy odkładać na nich części i narzędzia w trakcie pracy w kanale. Maty mają chłonny wkład z polaru w swoim wnętrzu oraz obszyte są mocnym, ale dobrze przepuszczalnym bawełnianym materiałem. Dzięki takiemu rozwiązaniu mata skutecznie zatrzymuje oleje oraz tłuste ciecze w swoim wnętrzu, a jej wierzch pozostaje stosunkowo suchy.

Komfort pracy

Specyfiką pracy w warsztacie samochodowym czy zakładzie drukarskim jest styczność pracownika z różnego rodzaju substancjami typu olej, smar, tusz czy farba drukarska. Ważne jest, aby zapewnić pracownikowi zakładu odzież roboczą, w której z jednej strony pracownik będzie czuł się komfortowo, a z drugiej będzie ona go zabezpieczała przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Zakład nie musi kupować odzieży na własność, może ją wynajmować. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dużych zakładów przemysłowych. Jej zakup dla nowo powstałego zakładu produkcyjnego, zatrudniającego nawet kilkaset osób, to konieczność zaangażowania sporego kapitału, zanim zakład zacznie przynosić zyski. Dodatkowo odpadają koszty przechowywania, prania i reperowania odzieży, bowiem obowiązki te bierze na siebie firma usługowa. Istotna jest również łatwość dostosowania ilości i rozmiarów odzieży do aktualnego zatrudnienia. W momencie choćby jego niewielkiego wzrostu, dokupienie małej partii firmowej odzieży może się okazać nieproporcjonalnie dużym wydatkiem dla firmy.

Wysokie standardy utrzymania czystości w toalecie

Toaleta jest miejscem, w którym niezwykle istotne jest utrzymanie czystości oraz higieny. Standardowo w toalecie powinny się znajdować: odświeżacz powietrza, dozownik mydła w pianie lub płynie, podajnik ręcznika bawełnianego lub ręczników papierowych oraz podajnik papieru toaletowego. Dodatkowo w przypadku zakładów przemysłowych warto doposażyć toaletę w dozownik mydła antybakteryjnego, czyściwa ściernego oraz kremu ochronnego do rąk. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż dłonie w przypadku pracy w warsztacie samochodowym lub zakładzie drukarskim są najbardziej narażone na ubrudzenie oraz powstawanie drobnych ran. W ramach „wynajmu czystości” usługodawca serwisuje wszystkie urządzenia, a w przypadku uszkodzeń – naprawia. Ponadto dostarcza materiały eksploatacyjne.

Jedną z firm oferujących kompleksowe  usługi związane z czystością w zakładach przemysłowych i warsztatach jest firma CWS-boco Polska. Oferuje urządzenia higieny do toalet, tekstylne czyściwa przemysłowe do czyszczenia maszyn i narzędzi oraz maty pochłaniające olej. Dodatkowo może wyposażyć pracowników zakładu w odzież roboczą. W ramach usługi „wynajmu czystości” dzierżawi urządzenia higieny, regularnie je serwisuje oraz dostarcza materiały eksploatacyjne. Wynajmuje tekstylne czyściwa przemysłowe oraz maty, które służą do wielokrotnego użytku. Firma pierze je w specjalnej pralni przemysłowej, odbiera brudne sztuki, dostarczając czyste. Podobnie jest w przypadku odzieży roboczej, którą CWS-boco Polska pierze i dostarcza bezpośrednio do klienta.

Autor: Arkadiusz Choczaj, Kierownik Marketingu CWS-boco Polska