ZAK przygotowuje się do budowy ważnej instalacji

  W kędzierzyńskiej spółce Grupy Azoty, trwają prace nad projektem bazowym, budowy wielofunkcyjnej instalacji dla estrów specjalnych. Instalacja ta pomoże w lepszym spełnianiu przez ZAK oczekiwań klientów.

  Spółka zakończyła już badania, według planu instalacja ma powstać w przyszłym roku, a produkcja ruszyć w kolejnym. Czym jest ta instalacja? To odpowiedź na życzenia klientów. Ci często bowiem chcą składać zamówienia, na wyroby o konkretnych, najlepiej im odpowiadających parametrach. W przypadku dużych instalacji spełnienie życzeń jest trudne, wiązałoby się np. z przerwami produkcyjnymi, czy zmianami w produkcji. Co innego w przypadku instalacji wytwarzających mniejsze ilości produktów. Stąd pomysł na nową instalację dla estrów specjalnych.

  Czym są jednak estry specjalne? To związki chemiczne stosowane m.in. jako plastyfikatory. Dzięki nim właśnie, niektóre tworzywa sztuczne nabierają plastyczności.

  ZAK liczy, że instalacja estrów specjalnych będzie wytwarzała produkty znajdujące zastosowaniu przy wyrobie różnego rodzaju wykładzin (w tym specjalnych) otulin kabli i różnego rodzaju folii. 

  O ile w przypadku „dużej” instalacji plastyfikatorów mówi się o tysiącach ton produktu rocznie, to w przypadku tej raczej będą to tony związków.

  Jednak instalacja ta będzie odgrywała w spółce istotne znaczenie. Wynika to z tego, że dopasowanie wyroby do życzeń klienta kosztuje. ZAK będzie mógł więc liczyć na wyższą marżę. Co ważne tego typu instalacja będzie bardziej elastycznie odpowiadała z zmiany na rynku. Będzie mniej podatna na zawirowania, na nim.

  ZAK opiera swoje przychody na dwóch głównych segmentach. 49 proc. przychodów generuje cześć nawozowa koncernu. 46 proc. tzw. część oxo (a więc i plastyfikatory). Wszystkie pozostałe segmenty pozostałe 5 proc.

  Źródło: WNP

  For. Andrzej Wawok