Zakład produkcji podwozi do samolotów za 70 mln zł otwarty

  Ok. 70 mln dolarów kosztowała budowa zakładu UTC Aerospace Systems w Tajęcinie k. Rzeszowa. W fabryce produkowane będą podwozia do samolotów cywilnych i wojskowych. Zatrudnienie w zakładzie znalazło na razie sto osób, docelowo wzrosnąć ma do 250.

  W czwartek zakład, w obecności m.in. premiera Donalda Tuska, został oficjalnie otwarty.

  Jak powiedział dyrektor naczelny UTC Aerospace Systems Jan Sawicki, w nowym zakładzie produkowane będą podwozia m.in. do Boeinga 737, F-16 oraz elementy systemów sterowania. „Zakład pracuje już od kilku miesięcy, w tym tygodniu zmontowaliśmy pierwsze trzy komplety podwozi przednich do Boeinga 737 z części wyprodukowanych na miejscu” – dodał.

  Podkreślił, że jest to drugi zakład w Polsce. Pierwszy, znajdujący się w Krośnie (Podkarpackie), powstał 16 lat temu; produkuje i montuje elementy podwozi lotniczych do samolotów cywilnych i wojskowych dla takich firm jak: Boeing, Bombardier i Gulfstream.

  Sawicki zaznaczył, że oba zakłady współpracują z wieloma firmami w regionie, m.in. materiał do wytwarzania elementów dostarcza Kuźnia Stalowa Wola.

  Przewodniczący Stowarzyszenia Dolina Lotnicza Marek Darecki podkreślił, że jest to już trzecia fabryka z branży lotniczej otwierana w tym roku w regionie.

  „Ludzie się czasem zastanawiają, jak to się dzieje, że w tej Polsce B, trochę odsuniętej od głównej ścieżki rozwoju, potrafiliśmy zbudować jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się ośrodków przemysłu aerokosmicznego na świecie. Odpowiedź jest prosta – była wizja tego regionu. Potem ogromna ilość pasji i entuzjazmu. Były też talenty pracowników, inżynierów i operatorów maszyn oraz niezwykła współpraca z marszałkiem województwa i prezydentem Rzeszowa” – podkreślił Darecki.

  Nowy zakład UTC Aerospace Systems powstał na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis; ma powierzchnię 10,5 tys. m kw.

  Firma UTC Aerospace Systems powstała w tym roku z połączenia dwóch spółek Hamilton Sundstrand oraz Goodrich. Siedziba główna firmy znajduje się w Charlotte w Północnej Karolinie w USA. Spółka jest częścią globalnego koncernu United Technologies Corp. Koncern ten zatrudnia w Polsce ok. 10 tys. pracowników m.in. w takich zakładach jak: Pratt&Whitney Kalisz, WSK „PZL-Rzeszów” i PZL Mielec.