Na pracę silnika elektrycznego wpływa bardzo wiele czynników, jednak to właśnie metoda jego rozruchu zasługuje na szczególną uwagę. Silnik bowiem zużywa podczas rozruchu znacznie więcej energii niż w trakcie późniejszej pracy. Z powodu większego poboru prądu uszkodzeniu może ulec uzwojenie silnika. Problem ten można zredukować dzięki stopniowemu zwiększaniu prędkości obrotowej silnika. Efekt ten możliwy jest do osiągnięcia dzięki zastosowaniu układu łagodnego rozruchu (tzw. softstart).
Zasada działania układu łagodnego rozruchu jest dość łatwa do zrozumienia. Jest to urządzenie, które współpracuje z silnikiem elektrycznym, chwilowo ograniczając moment obrotowy i obciążenie podczas jego rozruchu. Zastosowanie takiego urządzenia pomaga zmniejszyć skoki natężenia prądu przy rozruchu, a także zredukować naprężenia mechaniczne na wale silnika. Może również pozytywnie wpłynąć na działanie sieci energetycznej oraz wydłużyć żywotność całego systemu napędowego.
Oto najważniejsze zalety stosowania układów łagodnego rozruchu.
Wymiana stycznika |
Jednym z problemów związanych z niestosowaniem w silnikach prądu zmiennego układów łagodnego rozruchu jest częsta wymiana styczników. Po zaimplementowaniu omawianego rozwiązania można łatwo dostrzec poprawę w działaniu układów załączających napięcie oraz zmniejszenie, a nawet zupełny brak potrzeby wymiany styczników.
Skoki napięć |
Z powodu obciążenia prądowego przy rozruchu bez układu softstart obciążone zostają również inne systemy w zakładzie. Zastosowanie łagodnego rozruchu umożliwia redukcję obciążenia sieci elektrycznej i ograniczenie oddziaływania na inne maszyny i urządzenia elektryczne w fabryce.
Ograniczenie czynności konserwacyjnych |
Użycie łagodnego rozruchu pozawala silnikowi na łagodniejszą pracę podczas uruchamiania i zmniejsza zapotrzebowanie na czynności związane z utrzymaniem ruchu. W rezultacie eliminuje się przestoje i oszczędza pieniądze.
Redukcja drgań skrętnych |
Jest to problem, który może stanowić zagrożenie dla silnika. Zjawisko to dotyczy nagłych zmian kierunku i wartości momentu obrotowego. Z powodu zwiększonego obciążenia drgania skrętne mogą znacząco zmniejszyć żywotność silnika. Zastosowanie układu łagodnego startu może wydatnie przyczynić się do ograniczenia obciążenia silnika podczas rozruchu i tym samym wyeliminowania problemów z tym związanych.
Zastosowanie układu łagodnego rozruchu w silnikach prądu zmiennego może być opłacalne. Dzięki zmniejszonemu zużyciu energii i ograniczeniu wydatków na czynności konserwacyjne inwestycja bardzo szybko się zwróci.
Autor: David Manney jest administratorem do spraw marketingu w L&S Electric.
Tekst pochodzi z nr 4/2017 magazynu „Inżynieria i Utrzymanie Ruchu”. Jeśli Cię zainteresował, ZAREJESTRUJ SIĘ w naszym serwisie, a uzyskasz dostęp do darmowej prenumeraty w formie drukowanej i/lub elektronicznej.