Zaprezentowano najwyższy w Polsce żuraw

  Pierwszy w Polsce i piąty w Europie najwyższy żuraw Grove GTK 1100 zaprezentowano w poniedziałek w porcie w Gdyni. Żuraw może podnieść 95 ton na wysokość 112 m, a jego maksymalna wysokość podnoszeń wynosi 140 m.

  Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Morskiego Terminalu Masowego Gdynia Adam Schmidt, po zainstalowaniu dodatkowej kratownicy, żuraw może podnosić ciężary nawet na wysokość 160 m. Dźwig może być wykorzystywany do budowy wieżowców i do instalacji turbin wiatrowych w regionie Morza Bałtyckiego. Pierwsze montaże i instalacje turbin wiatrowych planowane są na początek 2011 roku.

  Dla porównania, najwyższy budynek mieszkalny w Polsce – Sea Towers w Gdyni (z iglicą) ma wysokość 141,6 m.

  Jak poinformowała spółka, Żuraw Grove GTK 1100, to w uproszczeniu dwa teleskopowe żurawie postawione jeden na drugim, połączone i usztywnione hydraulicznym systemem odciągów montowanych do głowicy wieży i podpór żurawia. W porównaniu z tradycyjnymi żurawiami, konstrukcja GTK 1100 jest w pełni innowacyjna; cechuje ją wysoka mobilność i możliwość pracy na niewielkiej powierzchni operacyjnej.

  Właścicielem żurawia jest spółka Viatron, która w celu zapewnienia kompleksowej usługi związanej z montażem turbin wiatrowych zawiązała konsorcjum Gdynia Wind Solution. Tworzą go Gdyński Terminal Kontenerowy, Morska Agencja Gdynia, Portowy Zakład Techniczny i spółka Viatron.

  Dźwig kosztuje ponad 30 mln zł. 60 proc. tej kwoty stanowi dotacja z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, wdrażanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

  Schmidt poinformował, że według dostępnych informacji, trzy takie dźwigi wykorzystywane są w Niemczech i po jednym w Hiszpanii, w Chinach i RPA. Żuraw został wyprodukowany w Niemczech.

  Spółka Viatron jest jedną ze spółek polskiej grupy kapitałowej, giełdowego funduszu BBI Zeneris NFI SA; została założona dla potrzeb sektora energetyki wiatrowej. Przedmiotem działalności spółki jest instalacja turbin wiatrowych: usługi dźwigowe w połączeniu z usługami montażowymi. Obszar działania to północna Polska i Szwecja.