Zelmer zawiesza produkcję

  Największy polski producent drobnego sprzętu AGD – firma Zelmer z Rzeszowa – zdecydowała o kilkudniowym zawieszeniu produkcji. Przyczyną jest spadek zamówień związany z kryzysem gospodarczym. Pprzerwa potrwa od 9 do 13 lutego.

  W sytuacji dużej niepewności co do przyszłości rynku polskiego i rynków eksportowych musimy szybko reagować i podejmować nawet trudne – z punktu widzenia załogi – decyzje. Kilkadziesiąt osób w czasie przerwy uczestniczyć będzie we wcześniej zaplanowanych szkoleniach, refundowanych ze środków unijnych, a pozostali wykorzystają urlopy – tłumaczy decyzję firmy jej prezes, Janusz Płocica.

  Spółka rozpoczyna także wdrażanie programu dobrowolnych odejść, który potrwa do kwietnia. Zgodnie z założeniami skorzysta z niego od kilkudziesięciu do stu pracowników, którzy będą mogli przejść darmowe szkolenia m.in. z zakresu aktywnego poszukiwania pracy. Otrzymają też pomoc specjalistycznej firmy doradztwa personalnego.

  Jak wyjaśnił Płocica, produkcja Zelmera w znacznym stopniu kierowana jest na rynki Europy Środkowo-Wschodniej i UE, więc spadek sprzedaży na tych rynkach uderza również w rzeszowskiego producenta sprzętu AGD.

  Jak podaje dzisiejsza „Rzeczpospolita” chociaż w ubiegłym roku w wielu państwach europejskich sprzedaż AGD mocno spadła, to w Polsce wydatki na ten cel wzrosły o ponad 10 proc., do 6 mld zł.

  Zelmer jest największym producentem sprzętu AGD w Polsce; zatrudnia około 2 tys. 400 osób.

  Autor: PAP