Zimowe problemy

Zima jest trudnym okresem dla przedsiębiorstw przemysłowych, a szczególnie dla służb utrzymania ruchu. Ogrzewanie hal produkcyjnych, walka ze śniegiem na drogach transportowych, między nimi, a także na dachach, mróz powodujący awarie sieci dostarczających media, to tylko przykłady zimowych problemów. Ostatnio dochodzi także grypa. Choć temat numeru w szczególny sposób dotyka tzw. świńskiej grypy, to sposoby radzenia sobie z zagrożeniami związanymi z nią są uniwersalne i mogą być zastosowane dla uniknięcia wszelkich zagrożeń chorobowych dziesiątkujących pracowników.

Badania pokazują, że znacznie lepiej jest zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób w środowiskach pracowniczych, niż borykać się z ewentualnymi problemami spowodowanymi większą absencją i późniejszymi powikłaniami.

Przekładając to na bardziej zrozumiały język – lepiej jest czasem zainwestować w odpowiednie środki ochrony, niż czekać, aż choroba ogarnie jakąś część personelu. A gdy już ktoś zostanie złożony chorobą – lepiej go wysłać do domu na leczenie i zapobiec zarażaniu innych, niż zwlekać, mając na uwadze absencję pracownika.

Jak można próbować walczyć z zagrożeniem, pokazuje przykład firmy Skyworks, opisany w artykule na str. 32. Okazuje się, że nawet tak banalne sposoby, jak zainstalowanie odpowiednich środków czystości w toaletach oraz ochrony osobistej, mogą być bardzo skuteczne. Do tego rozsądny plan obiegu informacji i można w znaczący sposób zmniejszyć zagrożenia wynikające z infekcji i innych chorób zakaźnych.

Warto także zapoznać się z raportem o sprężarkach (str. 28). Okazuje się, że wzrasta zainteresowanie zmniejszaniem energii zużywanej na wytworzenie sprężonego powietrza, a tym samym – wdrożeniem nowoczesnych rozwiązań takich jak sprężarki ze zmienną prędkością obrotową. Nie jest to problem banalny, bowiem instalacje sprężonego powietrza zużywają dużo energii, a ich niesprawności są przyczyną bardzo dużych strat.

Ponadto w numerze znajdą Państwo ciekawe artykuły związane ze smarowaniem łożysk (str. 18) oraz ogólniej – utrzymaniem ruchu w przemyśle spożywczym (str. 12), a także inne interesujące teksty. Zapraszam do lektury.

Tomasz Kurzacz

Redaktor naczelny

tk@utrzymanieruchu.pl