Transformacja cyfrowa rozwijająca się również w sektorze przemysłowym wymusza na zakładach produkcyjnych coraz większość szybkość jak i elastyczność. Dlatego z jednej strony maszyny i systemy stają się coraz bardziej złożone, z drugiej zaś muszą być łatwiejsze do rozbudowy.
Mimo, że większość maszyn jest zaprojektowana do produkcji masowej- to zwykle dostosowane są one do jednego konkretnego produktu. Ułatwia to zaplanowanie harmongramu okresowych prac konserwacyjnych, podczas których można również przebudować maszynę do innych zadań. Chociaż ten konwencjonalny rodzaj produkcji szybko nie zaniknie, to będzie tracił na znaczeniu i w końcu ustąpi miejsca elastyczności i szybkości.
Modułowa budowa maszyn
W świetle cyfrowej transformacji i Przemysłu 4.0 konieczne jest ponowne zdefiniowanie wymagań dla zakładów produkcyjnych. Zapotrzebowanie na większą wydajność oraz efektywność ekonomiczną szybko staje się regułą i nie jest już wyjątkiem.
Aby zoptymalizować cykle produkcyjne i ograniczyć błędy do minimum maszyny wyposaża się w „inteligentne” komponenty. Koncepcja maszyn i linii produkcyjnych staje się coraz bardziej złożona, a faza ich planowania wydłuża się. Niemniej jednak, struktura systemu staje się bardziej zoptymalizowana a dane z zastosowanych komponentów – takich jak np. złącza – można włączyć do procesu planowania już na wczesnym etapie.
W dzisiejszych czasach maszyny muszą zapewniać możliwość szybkiego dostosowania do zmieniających się oczekiwań rynku. Koncepcja modułowa stanowi gwarancję najwyższej elastyczności, ułatwia transport i montaż dużych maszyn. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się systemy wtykowe. Dużą pomoc przy konfiguracji złącz zapewniają konfiguratory złączy online. Dzięki konfiguratorowi Phoenix Contact można wyeksportować, przesłać lub zamówić bezpośrednio a dane 2D lub 3D łatwo zintegrować z planem instalacji maszyny lub urządzenia.
Połączenie Push-in – niezawodne, szybkie i beznarzędziowe
Producenci maszyn muszą radzić sobie z coraz większą konkurencją. Innowacyjne techniki przyłączeniowe i profesjonalne narzędzia skracają znacznie proces instalacji, umożliwiając szybkie i bezbłędne oprzewodowanie. Pozwala to na zredukowanie czasów produkcji oraz szybsze dostawy maszyn do klientów.
Proste i szybkie w obsłudze przyłącza, takie jak Push-in skracają czas oprzewodowania i minimalizują liczbę błędów. Od lat stosuje się je w złączkach szynowych Phoenix Contact a od kilku lat można również je spotkać w złączach przemysłowych. Dzięki sprężynowemu elementowi zaciskowemu połączenie tego typu jest odporne na wibracje i może być stosowane w trudnych warunkach w przemysłowych. Zgodność z normą PN-EN 61373 – dotyczycą odporności na udary mechaniczne i wibracje sprawia, że stosowanie ich „w” lub „na” pojazdach szynowych nie stanowi w problemu.
Sprężyna styku w przyłączach Push-in jest ukształtowana w taki sposób, że otwiera się samoczynnie przy wsuwaniu przewodu. Do otwierania sprężyny zarówno w celu odłączenia przewodu, jak też podłączenia małych przekrojów służy pomarańczowy przycisk. Phoenix Contact posiada najszerszą ofertę wkładek stykowych z zaciskami Push-in. Dostępne są we wszystkich rozmiarach obudów jak i kompatybilne są z innymi rodzajami przyłączy, np. przyłączami zaciskanymi.
Modułowe wkładki stykowe – wszystko w jednej obudowie
Kolejnym krokiem w optymalizacji produkcji zgodnie z wymogami Przemysłu 4.0.jest umożliwienie jeszcze większej elastycznej instalacji i obsługi maszyn. W nowoczesnych instalacjach przesyłana jest zarówno energia, jak i różne dane, i sygnały. Modułowe złącza przemysłowe z rodziny Heavycon Modular (HC) można dowolnie konfigurować w zależności od zapotrzebowania instalując w ramce montażowej wkładki stykowe o różnej konfiguracji i przeznaczeniu. Seria ta obejmuje ponad 50 wkładek stykowych do transmisji mocy, sygnałów, danych i sprężonego powietrza. Dzięki zastosowaniu sprężynowej ramki montażowej, zamocowanie wkładki odbywa się poprzez wepchnięcie jej w odpowiednie miejsce. Przy czym mamy pewność, że element nie wypadnie podczas instalowania kolejnego modułu. Co więcej, w przypadku obudów gniazd z dnem otwartym (montowanych na płycie czołowej szafy przemysłowej) ramkę można zamocować wcześniej, a obszyte już przewodami wkładki stykowe można zamocować poprzez wepchnięcie ich w odpowiednie miejsce od wnętrza szafy. To znacząco ułatwia przygotowanie pracy. Ramka sprężynowa pasuje do wszystkich obudów serii HEAVYCON: STANDARD, EVO i ADVANCE, jak i jest kompatybilna ze standardem rynkowym.
Złącza przemysłowe – mnogość wariantów vs. wszechstronność stosowania
Zarówno producenci, a przede wszystkim klienci, borykają się z problemem wiecznie rozrastającej się oferty dostępnych wariantów złącz przemysłowych. Tylko w czterech podstawowych seriach – B6, B10, B16 i B24 – już mamy wiele kierunków wyprowadzenia oraz średnic otworów dla przepustu kabla. Dodając tak banalną rzecz jak inny typ dławnicy, od razu zwiększa się ilość dostępnych pozycji katalogowych. Na przykład obudowy z otworami pod dławnice metryczne, Pg czy z gwintem NTP – każdy typ jest w kilku rozmiarach gwintu, z wyprowadzeniem prostym lub kątowym. Do tego dławnice mogą być wykonane z brązu, z tworzywa lub w wersji EMC.
Rozwiązaniem tej sytuacji jest seria złącz przemysłowych EVO (EVO metal i EVO tworzywo). Głównym założeniem podczas projektowania złącz EVO było zredukowanie ilości elementów wymaganych do zaspokojenia większości oczekiwań – osiągnięto to dzięki bagnetowemu zamocowaniu elementu dławiącego. Zamiast wielu wariantów obudów wtyków – z wyprowadzeniem bocznym lub prostym, każde z pełnym zakresem otworów gwintowanych pod dławnice (od M20 do M40) uzyskano jeden element zastępujący 8 poprzednich. Dzięki przewodzącej powierzchni i przewodzącym uszczelkom nowe obudowy Heavycon EVO metal są idealne w zastosowaniach wymagających ochrony EMC, oczywiście stosując je z dławnicami zapewniającymi kontakt z ekranem kabla. Zachowana jest przy tym kompatybilność ze złączami konkurencji.
W porównaniu do złącz wykonanych z aluminium malowanego proszkowo, powszechnie dostępnych na runku, ilość wariantów w przypadku EVO tworzywo została zredukowana o około 70%. Dodając do tego serię złącz EVO metal, wykonaną z odlewu aluminiowego odpornego na korozję (co oznacza, że malowanie proszkowe już nie jest konieczne)uzyskujemy redukcję o ponad 80%.
Podsumowanie
Znaczenie prostej, szybkiej i bezobsługowej konfiguracji maszyn i systemów staje się coraz ważniejsze. Zwiększa to dostępność i zmniejsza nakłady związane z instalacją i testowaniem. Maszyna składana z poszczególnych segmentów, testowana, a następnie wysyłana do klienta musi być wyposażona opowiednie systemy wtykowe, które tą pracę nie tylko przyspieszą, ale i ułatwią. Aby spełnić te oczekiwania dajemy Państwu możliwość przetestowania różnych serii obudów złączy jak i wkładek stykowych. Wystarczy wypełnić formularz ze strony www.phoenixcontact.pl/heavycon i wybrać przedstawione sample, a my za darmo wyślemy je do Państwa.
Źródło: Phoenix Contact