Zortrax odnotowuje rekordowe zyski za rok 2016

Drukarka Zortrax z osprzętem

Zortrax, globalny lider technologii druku 3D, zaprezentował Raport Roczny za 2016, w którym poinformował o 78% wzroście zysku netto w stosunku do roku 2015, 74% wzroście wskaźnika EBIT, jak również o tym, że przychody spółki w stosunku do roku poprzedniego wzrosły o 43%. Wyniki te spółka zawdzięcza m.in. bardzo dobrej jakości swoich drukarek oraz modelowi biznesowemu opartemu na zintegrowanym środowisku i własnych materiałach eksploatacyjnych. Flagowy produkt polskiej firmy, czyli drukarka Zortrax M200, w globalnym rankingu najpopularniejszych drukarek 3D w Q1 2017 zajęła 2 miejsce w Europie oraz 4 w rejonie Azji i Pacyfiku. Tym samym wśród urządzeń desktopowych w tej kategorii trzeci rok z rzędu utrzymuje pozycję TOP 10.

Druk 3D to technologia, która podobnie, jak kiedyś komputery, rewolucjonizuje sposób pracy firm na całym świecie. Przyspiesza ona pracę nad innowacyjnymi projektami oraz umożliwia weryfikacje przyjętych założeń produkcyjnych praktycznie w czasie rzeczywistym. Umożliwia także dodrukowywanie potrzebnych elementów lub części gotowych urządzeń, gdy tylko zaistnieje  taka potrzeba. To z kolei pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy. Zalety te sprawiają, że znajduje ona zastosowanie w coraz większej liczbie przedsiębiorstw na świecie.

Trend ten efektywnie wykorzystała polska firma technologiczna – Zortrax – która od początku swojej działalności ukierunkowała się na klienta biznesowego na rynkach globalnych. Pozytywne efekty tej strategii odzwierciedlają zaprezentowane właśnie wyniki roczne spółki.

 • Całkowite przychody ze sprzedaży za rok 2016 to  53,8 mln zł co oznacza wzrost o ponad 16 mln zł w stosunku do roku 2015.
 • Wskaźnik EBIT za rok 2016 osiągnął poziom 17,8 mln zł czyli wzrósł o ponad 7 mln zł w stosunku do roku 2015.
 • Zysk netto spółki wyniósł  14,4 mln zł czyli wzrósł o ponad 6 mln w stosunku do 2015

Potencjał dalszego wzrostu Zortrax jest bardzo wysoki. W zeszłym roku wprowadziliśmy na rynek nowy model drukarki, Zortrax M300, która dzięki znacznie zwiększonemu obszarowi zadruku rozszerza grupy naszych odbiorców. Co jest równie istotne, każda sprzedana drukarka to zysk także na materiałach eksploatacyjnych – mówi Rafał Tomasiak, Prezes firmy Zortrax i dodaje – Spółka z roku na rok zdecydowanie zyskuje na wartości, a jest to przede wszystkim zasługa tego, że od początku ukierunkowaliśmy się na rynki globalne Swoją ofertę kierujemy w dużej mierze do przedsiębiorców, gdyż to zastosowanie przemysłowe są najbardziej perspektywiczne, zarówno pod kątem finansowym, jak i skalowalności.

Źródła przychodów firmy Zortrax

Zortrax to jeden z czołowych światowych producentów drukarek 3D typu desktop, który w ciągu trzech lat zbudował silną pozycję na globalnym rynku, dostarczając produkty o wysokiej jakości i dużej niezawodności.

Zortrax buduje swoje produkty w ramach kompletnego, zintegrowanego ekosystemu. Każdy z elementów tego ekosystemu idealnie współgra z pozostałymi, co pozwoliło zbudować marce silny wyróżnik na rynku. Firma dostarcza nie tylko same drukarki 3D, lecz także materiały do druku oraz intuicyjne oprogramowanie. Pozwala to nie tylko na utrzymanie odpowiednich parametrów jakościowych sprzętu i wydruków, lecz także buduje bazę drukarek pod dystrybucję materiałów do druku produkowanych przez Zortrax. Dzięki temu firma zarabia nie tylko na samym sprzęcie, ale też na jego późniejszej eksploatacji.

Dziś w ofercie firmy Zortrax są następujące produkty:

 • Zortrax M200 – drukarka 3D wielokrotnie nagradzana za jakość i niezawodność, doceniona przez użytkowników na całym świecie. Oferuje precyzyjne wydruki 3D.
 • Zortrax M300 – drukarka 3D czerpiąca to, co najlepsze w Zortrax M200, ale oferująca możliwość wydruku większych gabarytowo obiektów. To czyni ją atrakcyjną dla szerszej i nieco innej niż w przypadku M200 grupy docelowej. Niezaprzeczalną zaletą jest możliwość wykorzystania tej drukarki do celów industrialnych, przy zapewnieniu dużo niższej ceny urządzenia, niż w przypadku urządzeń konkurencyjnych.
 • Baza 6 materiałów do druku
 • Dedykowane, autorskie oprogramowanie Z-SUITE, służące do przygotowania modeli 3D do druku. Z-SUITE zapewnia szereg zaawansowanych opcji, przez co szereg czynności normalnie wykonywanych w programach do projektowania 3D można wykonać już na etapie przygotowania do druku.

Najnowsze sukcesy firmy Zortrax dające spółce świetne perspektywy na rozwój:

 • 2 miejsce w Europie oraz 4 w rejonie Azji i Pacyfiku dla drukarki Zortrax M200 w globalnym rankingu najpopularniejszych drukarek 3D w danym regionie (dane z Q1, 2017 www.hubs.com/get/trends/)
 • 4 miejsce na świecie pod względem popularności dla modelu Zortrax M200 w globalnym rankingu desktopowych drukarek 3D (dane z Q1, 2017 www.hubs.com/get/trends )
 • 6 miejsce (na 600 ocenianych urządzeń) na świecie dla Zortrax M200 w globalnym rankingu desktopowych drukarek 3D pod względem jakości wydruku (dane za Q1, 2017 www.hubs.com/get/trends )
 • Ponad 160 Resellerów sprzedających produkty w ponad 70 krajach na całym świecie
 • Ponad 21 nagród branżowych oraz gospodarczych przyznanych za sukcesy na gruncie druku 3D

Zastosowanie drukarek 3D firmy Zortrax 

Już dziś można powiedzieć, że druk 3D  i drukarki 3D to nie przyszłość, ale teraźniejszość firm projektowych i produkcyjnych w każdej branży – nawet w branży medycznej. Najlepszym dowodem na to, jest fakt, że desktopowe drukarki Zortrax M200 już od roku 2015 wykorzystywane są w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie do wydrukowywania na podstawie tomografii komputerowej spersonalizowanych nakładek (tzw,. bolusów). Bolusy chronią wybrane fragmenty ciała pacjenta poddawanego radioterapii. By były skuteczne muszą idealnie pasować – a takie dopasowanie zapewnia właśnie druk 3D.

Źródło i zdjęcia: Zortrax