Zwycięzcy w kategorii Elektryka/Elektronika

Wyłącznik próżniowy typu WP-1000

Centrum Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa EMAG

Próżniowy wyłącznik synchroniczny niskiego napięcia 1000 A/1000 V (1200 V) z napędem elektromagnesowym i podtrzymaniem magnesami trwałymi.

Rozwiązanie powstało w wyniku współpracy Centrum EMAG z Instytutem Elektrotechniki w Warszawie. Zawarta umowa licencyjna dotycząca wdrożenia i produkcji przedmiotowego wyłącznika z firmą MARTECHPLUS Mistarz.

Wyłącznik przeznaczony jest do załączania i wyłączania prądów, zwłaszcza zakłóceniowych – zwarciowych w obwodach rozdzielnic oraz stacji transformatorowych o mocy do 1,5 MVA i napięciach łączeniowych do 1200 V, 50 Hz w sieciach elektroenergetycznych podziemi kopalń o dużej koncentracji wydobycia i znacznych zagrożeniach zwarć doziemnych (sieci z izolowanym punktem neutralnym). Przewidziany głównie jako wyposażenie opcjonalne układu elektrycznego modernizowanych i nowo projektowanych/wytwarzanych górniczych stacji transformatorowych nowej generacji o mocy powyżej 1 MVA.

Podstawowe parametry techniczne:

  • napięcie łączeniowe: 1200 V, 50 Hz
  • prąd znamionowy ciągły: 1000 A
  • napięcie probiercze udarowe piorunowe: 1,2/50 µs, 30 kV
  • prąd znamionowy krótkotrwały wytrzymywany: 16 kA (1 s)
  • prąd znamionowy załączany zwarciowy: 50 kA
  • trwałość mechaniczna: 10000 przestawień

Wyłącznik próżniowy typu WP-1000 wypełnia typoszereg wyłączników niskiego napięcia na rynku krajowym i zagranicznym. Uzyskane rozwiązanie zwiększa niezawodność zasilania maszyn i urządzeń górniczych oraz poprawia bezpieczeństwo eksploatacji.

Kompaktowy Jonizator IZN10

SMC Industrial Automation Polska

Kiedy ładunki elektrostatyczne zakłócają procesy produkcyjne, jonizatory zapewniają optymalne rozwiązanie tego problemu: usuwanie ładunków elektrostatycznych z produktów i przedmiotów poddawanych obróbce optymalizuje sterowanie procesami i gwarantuje najwyższą jakość. Jednak są maszyny, w których nie ma wystarczająco dużo miejsca na standardowe jonizatory.

Dzięki ekspertom światowego lidera pneumatyki przemysłowej SMC i nowej serii jonizatorów IZN10 problem ten może przejść do przeszłości. Ten szeroki, tylko na 16 mm, jonizator jest jednym z najbardziej kompaktowych urządzeń tego typu na rynku.

Jonizator dostępny jest w dwóch opcjach, z długą lub krótką dyszą, dzięki czemu jest idealny do pojedynczych aplikacji. Opcja z długą dyszą powoduje przepływ sprężonego powietrza z dużym strumieniem, co zwiększa wydajność i  możliwość osiągnięcia równowagi w jonizacji powietrza na poziomie +/-15 V.

Dzięki temu możliwa jest skuteczna statyczna eliminacja napięcia elektrostatycznego lub usuwanie zanieczyszczeń do 500 mm. Alternatywą jest jonizator o krótkiej dyszy do statycznej eliminacji z opcją oszczędzania energii, uzyskujący równowagę w jonizacji powietrza na poziomie +/-10 V. Uzyskuje się małe zużycie powietrza oraz perfekcyjną eliminację napięcia elektrostatycznego w aplikacjach o miejscowym zapotrzebowaniu.

Jonizator można zamocować w wielu położeniach przy zastosowaniu dwóch typów wsporników. Seria IZN10 jest w pełni kompatybilna z dyrektywami CE i RoHS.