20 lat NKE Austria

  Producent łożysk tocznych NKE Austria GmbH obchodzi w tym roku dwudziesty jubileusz swojego istnienia. Firma z siedzibą w Steyr założona została w 1996 roku przez Heimo Ebnera i Haralda Zerobina, którzy wcześniej zajmowali kierownicze stanowiska w Steyr Wälzlager. NKE produkuje łożyska standardowe i specjalne dla wszystkich zastosowań przemysłowych, przy czym technologia, rozwój produktów, wytwarzanie i finalna obróbka podzespołów jak i również montaż, zapewnienie jakości, logistyka, sprzedaż i marketing są skoncentrowane w głównej siedzibie firmy w Steyr. Łożyska toczne sprzedaje 240 partnerów handlowych w 12 biurach sprzedaży w 60 krajach.

  Założyciele NKE Heimo Ebner (z lewej) i Harald Zerobin (z prawej) wraz z dyrektorem zarządzającym Thomasem Witzlerem (w środku).

  W pierwszych dziesięciu latach NKE odnotowała szybki i stały wzrost. Obroty rosły średnio o ponad 20 procent rocznie. Liczba pracowników już w 1996 roku wyniosła około 80 osób. Aby utrzymać tempo wzrostu, rozbudowywano kilkakrotnie siedzibę firmy w Steyr-Gleink, ale wkrótce okazało się to niewystarczające. W 2009 roku ukończono budowę nowego zakładu w parku ekonomicznym Stadtgut Steyr. W nową inwestycję o powierzchni 10.000 m² firma NKE zainwestowała ponad piętnaście milionów euro. Przeprowadzka pozwoliła uzyskać większe możliwości produkcyjne, bardziej wydajną logistykę oraz podwojenie mocy produkcyjnych. Mimo kryzysu gospodarczego NKE mogła zwiększyć w 2009 roku swoje obroty oraz zwiększyć zatrudnienie do 200 pracowników. Istotną gałęzią wzrostu okazała się tu energia wiatrowa oraz największy rynek wzrostu jakim są Chiny, gdzie NKE w tym samym roku otworzyła w Szanghaju pierwsze chińskie biuro sprzedaży. Światowy kryzys gospodarczy dla NKE niestety jednak nie przeminął całkiem bez śladu; dzisiaj firma zatrudnia około 120 pracowników. W celu połączenia sił i kompetencji oraz wykorzystania synergii od początku 2016 roku działający w sektorze motoryzacyjnym hiszpański producent łożysk tocznych Fersa Bearings posiada 49 procent udziałów w NKE. Dzięki tej współpracy powstała grupa przedsiębiorstw posiadająca trzy zakłady produkcyjne, pięć centrów dystrybucyjnych oraz trzy placówki odpowiedzialne za badania i rozwój.

  Centrala NKE w parku ekonomicznym Stadtgut Steyr.

  Obaj założyciele firmy i dotychczasowi dyrektorzy zarządzający, Heimo Ebner i Harald Zerobin, po 20 latach zarządzania firmą NKE w lipcu 2016 roku przekazali kierownictwo firmą Thomasowi Witzlerowi. Nadal służą oni NKE swoim długoletnim doświadczeniem i kompetencjami i zajmują się aktualnie strategicznymi tematami w ramach działalności firmy. „Spoglądamy z zadowoleniem jak i również z pewną dumą na minione dwie dekady, w których to wspólnie z naszymi pracownikami udało nam się ulokować NKE jako producenta łożysk tocznych w segmencie premium“, mówi Harald Zerobin. „Nowa organizacja pozwoliła nam poświęcić więcej czasu na tematy strategiczne i w ten sam sposób móc rozwijać i kształtować następne 20 lat“. O planach na przyszłość firmy mówi nowy dyrektor zarządzający Thomas Witzler: „Naszym celem jest, aby nadal utrzymać tempo rozwoju ostatnich 20 lat. Chcemy silnie wejść w rozwiązania technologiczne i być tutaj partnerem w projektowaniu inteligentnych rozwiązań technologicznych łożysk. Pierwsze konkretne projekty od klientów i ich opinie potwierdzają już, że ten kierunek jest dobry. Możemy przenieść dodatkowo teraz do Steyr dział technologii projektowania o nazwie ‚Advanced Engineering’ pracujący dla całego koncernu. Za pięć lat chcemy, aby 20 procent obrotów naszej firmy generowała sprzedaż produktów, które dzisiaj w ogóle jeszcze nie istnieją.“

  Źródło i zdjęcia: NKE