30 lat taśm akrylowych 3M VHB

  Czy taśma klejąca może zastąpić śruby, nity lub wkręty? Tak, i to nawet w bardzo odpowiedzialnych i wymagających zastosowaniach. Od 30 lat udowadniają to dwustronnie klejące taśmy akrylowe 3M VHB

  W tym roku 3M obchodzi 30 rocznicę wprowadzenia na rynek taśm akrylowych 3M VHB – potwierdzonej alternatywy dla śrub, nitów i zgrzewania. Taśmy akrylowe 3M VHB sklejają elementy produktu wzdłuż całej powierzchni, dzięki czemu naprężenia rozkładają się równomiernie, a uzyskane połączenie jest mocne, trwałe i estetyczne. Od momentu swojego debiutu w 1981 r. technologia VHB jest stale rozwijana i doskonalona, dzięki czemu te specjalistyczne taśmy klejące na stałe zajęły miejsce wśród stosowanych w przemyśle metod łączenia. W bogatej ofercie linii VHB znajdują się taśmy do klejenia tworzyw sztucznych, kompozytów, szkła, aluminium i stali, materiałów malowanych i lakierowanych (także proszkowo). Obecnie taśmy VHB mają tysiące zastosowań w tak różnorodnych branżach przemysłu jak produkcja pojazdów i środków transportu oraz maszyn i urządzeń, elektronika, konstrukcje budowlane (np. szklenie strukturalne i montaż paneli metalowych), reklama wizualna, lotnictwo, produkcja okien, mebli i wiele innych.

  Materiał, z którego wykonane są taśmy akrylowe 3M VHB jest bardzo trwały i odporny, co przekłada się bezpośrednio na długotrwałą skuteczność i niezawodność połączeń. Charakteryzująca taśmy VHB odporność na zmienne niskie i wysokie temperatury, promieniowanie UV, wpływ wilgoci i czynników chemicznych oraz wytrzymałość na obciążenia dynamiczne jest szczególnie ważna, gdy połączenie pracuje w trudnych warunkach środowiskowych. Taśmy 3M VHB udowodniły swoją niezawodność w ciągu wielu lat pracy w trudnych warunków zewnętrznych. Doskonałymi tego przykładami są budynki: Temasek Tower w Singapurze zrealizowany w 1985 r., gdzie do wykonania paneli ścian osłonowych wykorzystano właśnie taśmę 3M VHB lub zespół budynków biurowych Five Boats w Duisburgu (Niemcy), gdzie w 2004 r. zastosowano taśmę 3M VHB do szklenia strukturalnego.

  – Jako lider w dziedzinie zaawansowanych technologicznie samoprzylepnych materiałów akrylowych, w ciągu ostatnich 30 lat udowodniliśmy, że taśmy 3M VHB to sprawdzony sposób łączenia, w wielu przypadkach znacznie przewyższający inne mechaniczne metody montażu. Taśmy 3M codziennie przyczyniają się do poprawy jakości produktów końcowych oraz zwiększenia efektywności i przyspieszenia procesów produkcyjnych. Laboratoria badawcze 3M stale pracują nad nowymi rozwiązaniami, tak aby sprostać rosnącym i zmieniającym się oczekiwaniom Klientów. W ciągu najbliższych lat możemy się spodziewać nowych, innowacyjnych, zaskakujących swoimi właściwościami produktów spod znaku 3M VHB – mówi Małgorzata Gawryś – specjalista marketingu taśm klejących i klejów przemysłowych w 3M Poland.

  Dodatkowo szczególnie warta podkreślenia jest wiskoelastyczność taśm 3M VHB, która przyczynia się do ich zdolności do przenoszenia dużych obciążeń dynamicznych oraz relaksacji naprężeń, co skutkuje wysoką wytrzymałością mechaniczną połączeń, tłumieniem drgań pracujących konstrukcji lub wyrównaniem niedopasowania łączonych elementów. Cecha ta stwarza także nowe możliwości projektowania, ponieważ przy zastosowaniu taśm VHB możliwe jest np. łączenie materiałów o różnych współczynnikach rozszerzalności cieplnej oraz wpływa bezpośrednio na trwałość oraz zwiększenie jakości produktów i sprzętów wykonanych z wykorzystaniem taśmy VHB.

  www.3m.pl/VHB