Polacy wśród zwycięzców tegorocznej edycji konkursu fotograficznego EU-OSHA

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) ogłosiła zwycięzców drugiej edycji ogólnoeuropejskiego konkursu fotograficznego na temat bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pierwszą nagrodę zdobył Krzysztof Maksymowicz, za zdjęcie pt. „Krawcowa“. – Robiąc to zdjęcie, starałem się uchwycić uniwersalny obraz bezpieczeństwa pracy. Wpadłem więc na pomysł sfotografowania krawcowej z igłą i naparstkiem – narzędziem, które z wolna popada w zapomnienie – powiedział zwycięzca. Zdjęcie to przedstawiające zbliżenie rąk pracującej krawcowej, zostało wybrane przez międzynarodowe jury złożone z profesjonalnych fotografów i ekspertów ds. BHP ze względu na „prostotę, z jaką uchwycono zapobieganie ryzyku w najbardziej podstawowej formie”.

Po raz pierwszy przyznano w tym roku, nagrodę dla najlepszego autora w wieku poniżej 21 lat. Zwyciężył Paweł Ruda i jego pomysłowa i prowokacyjna praca „Zimna kanapka“. Zwycięzcy konkursu odebrali nagrody podczas szczytu w Bilbao poświęconego zdrowym i bezpiecznym miejscom pracy.

Przyznając nagrodę, dr Christa Sedlatschek, dyrektor EU-OSHA, powiedziała: – Nic nie przemawia bardziej niż fotografia, która porusza wyobraźnię, wzbudza emocje i angażuje zarówno fotografa, jak i oglądającego. W krajach Unii Europejskiej co roku ma miejsce 7 milionów wypadków przy pracy i 20 milionów przypadków zachorowań związanych z pracą. Celem ogólnoeuropejskiego konkursu fotograficznego jest podniesienie świadomości problematyki BHP w całej Europie i uczynienia europejskich miejsc pracy bezpieczniejszymi, zdrowszymi i bardziej produktywnymi.

Na konkurs nadesłano 2,5 tys. prac z 36 krajów Europy. Konkurs skierowany był zarówno do profesjonalistów jak i amatorów.

Przewodniczącym jury był ekspert ds. komunikacji w zakresie bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy, Peter Rimmer, którego wspierało trzech zawodowych fotografów: Mertxe Alarcón z Hiszpanii, nominowany na przewodniczącego Europejskiej Federacji Fotografów, Jørgen Brandt oraz wielokrotnie nagradzany fotoreporter Marco Di Lauro, a także doświadczony specjalista ds. komunikacji społecznej i BHP, Vincent Aubert-Jacquin.

Krzysztof Maksymowicz jako zdobywca pierwszego miejsca otrzymał 3 tys. EUR, natomiast drugą i trzecią nagrodę, w wysokości, odpowiednio, 2 tys. EUR i 1 tys. EUR, wręczono Isie Kurttowi z Turcji za zdjęcie „Dorosnąć” i Sašy Kosanovićowi z Chorwacji za „Poszukiwanie złota”. Paweł Ruda, zdobywca nagrody młodzieżowej otrzymał 1 tys. EUR.

Nagrodzone i wyróżnione zdjęcia można obejrzeć pod adresem www.osha-photocompetition.eu lub www.facebook.com/euoshaphotocompetition

„Krawcowa”:

„Zimna kanapka”: