40 lat Huty Katowice – jubileusz już blisko

  Od początku wierzyliśmy w ogromny potencjał polskiego rynku stalowego – mówi Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland. – Dziś wiemy, że podjęliśmy dobrą decyzję.

  14 kwietnia 2012 roku minie 40 lat od dnia, w którym wbito pierwszą łopatę rozpoczynając budowę Huty Katowice.

  Patronem obchodów rocznicy został prezydent Dąbrowy Górniczej oraz Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland – firmy, która jest dziś właścicielem huty.

  Choć oficjalna rocznica wbicia pierwszej łopaty pod budowę Huty Katowice przypada dopiero w połowie kwietnia, już od początku roku trwają przygotowania do obchodów rocznicy.

  Komitet Honorowy, powołany przez Miejską Komisję Historyczną „Pokolenia”, Muzeum Miejskie „Sztygarka” oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego, przy wsparciu Biblioteki Miejskiej i grupy wolontariuszy, przygotował szereg przedsięwzięć. Pierwszym z nich była zbiórka pamiątek związanych z budową i funkcjonowaniem huty na przestrzeni kilkudziesięciu lat jej istnienia. Mimo że akcja jeszcze nie dobiegła końca, do komitetu wpłynęło już ponad 300 rekwizytów, zdjęć, zapisków dokumentujących wydarzenia i nazwiska osób kształtujących wizerunek huty na przestrzeni lat.

  – Trafiły do nas przeróżne przedmioty, od zastawy stołowej z nazwą huty poprzez makiety wielkiego pieca i znaczki okolicznościowe z zawodów pracowniczych aż po fotografie i dokumenty z jej budowy– mówi Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. – Cieszymy się z tak znaczącego zaangażowania mieszkańców miasta oraz budowniczych huty. Dowodzi ono, jak mocna jest nasza lokalna tradycja.

  Elementem obchodów 40-lecia rozpoczęcia budowy huty będzie także otwarcie wystawy w Muzeum Miejskim w Dąbrowie Górniczej, na której zaprezentowane zostaną m.in. pamiątki przekazane podczas zbiórki.

  Wspólnie z organizatorami staraliśmy się zaaranżować obchody w taki sposób, by z jednej strony uczcić budowniczych huty i osoby, które miały swój wkład w jej powstanie oraz działalność, ale także, by zachęcić młodych mieszkańców Dąbrowy i okolic do bliższego poznania historii, którą tworzyli ich ojcowie i dziadkowie – dodaje Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej, który objął honorowy patronat nad obchodami.

  Drugim patronem obchodów został Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland – firmy, która jest dziś właścicielem huty.

  Czujemy się zaszczyceni, że mogliśmy włączyć się w obchody rocznicowe zakładu o tak bogatej historii i tradycji – podkreśla Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland. – Od przejęcia w 2004 roku Polskich Hut Stali, w tym Huty Katowice, która zajmuje kluczową pozycję w strukturze koncernu ArcelorMittal w Polsce, zainwestowaliśmy tu ponad 4,5 mld zł. Od początku wierzyliśmy w ogromny potencjał polskiego rynku stalowego. Dziś wiemy, że podjęliśmy dobrą decyzję – podsumowuje Sanjay Samaddar.

  www.wnp.pl