Nowa wersja systemu Architektury Zintegrowanej oraz pakietu FactoryTalk cieszyły się szczególnym zainteresowaniem podczas targów Automation Fair 2008 zorganizowanych przez Rockwell Automation w Nashville. Tegoroczna edycja gościła ponad 100 wystawców i kilka tysięcy inżynierów związanych głównie z automatyką i utrzymaniem ruchu.
W targach, poza Rockwell Automation, wzięli udział strategiczni partnerzy koncernu: między innymi Cisco, Endress+Hauser i Pepperl+Fuchs. To właśnie globalne sojusze z czołowymi dostawcami rynku sieciowego oraz pomiarów, przejmowanie firm uzupełniających ofertę koncernu i rozwój architektury zintegrowanej stanowią odpowiedź Rockwell Automation na pogarszającą się koniunkturę. Keith Nosbusch, prezes Rockwell Automation, podkreślił przy tym, że coraz bardziej znaczące miejsce w polityce firmy stanowi sprzedaż poza terenem Stanów Zjednoczonych.
– Jeszcze w 2004 roku 61% naszych obrotów pochodziło z USA, aby cztery lata później spaść do poziomu 50% – mówi Keith Nosbusch – Naszym celem jest zwiększenie odsetka zagranicznych obrotów do 60% w 2013 roku.
Prezes Rockwell Automation dodał, że podstawą do wzrostu sprzedaży mają być działania na rynkach rozwijających się, do których zaliczana jest Polska. Z tego względu, jak zapewniają przedstawiciele koncernu, planowana redukcja zatrudnienia związana z kryzysem gospodarczym nie obejmie polskiego oddziału.
Kluczowa kompleksowość
W ostatnim czasie Rockwell Automation bardzo aktywnie działało na rynku przejęć. W portfolio firmy znalazły się takie spółki, jak: ICS Triplex (dostawca systemów sterowania procesami i bezpieczeństwa), Proscon (integrator systemów), Pavilion Technologies (systemy optymalizacji produkcji), CEDES (producent kurtyn bezpieczeństwa), Incuity Software (dostawca oprogramowania Enterprise Manufacturing Intelligence) oraz Xi’an Hengsheng — znaczący chiński integrator działający w przemyśle ciężkim. W odpowiedzi na pytanie o kolejne przejęcia, Keith Nosbusch stwierdził, że w polu zainteresowania Rockwell Automation znajdują spółki z każdej interesującej niszy, która mogłaby wypełnić ewentualne luki w całościowej ofercie koncernu. Należy spodziewać się kolejnych akwizycji, gdyż według Nosbusha, najbardziej istotnym trendem we współczesnym przemyśle jest konwergencja pomiędzy sterowaniem, komunikacją, danymi i systemami zasilania. Trochę za dużo, jak na jednego dostawcę…
Produktem Rockwella, który ma w dużej mierze spełniać żądania rynku w tym zakresie, jest przede wszystkim system Architektury Zintegrowanej. Podczas Automation Fair 2008 prezentowano jego najnowszą wersję z ponad 30 nowymi funkcjami dla użytkowników końcowych i producentów maszyn. W jej skład wchodzą: rodzina Stratix, funkcje zaawansowanego sterowania procesami i bezpieczeństwa oraz trzy nowe programowalne sterowniki automatyki Logix, przeznaczone zarówno dla producentów maszyn średniej klasy, jak i użytkowników końcowych. Nowa wersja ma wzmocnić integrację i podnieść wydajność w ramach infrastruktury produkcyjnej i informatycznej.
Mniej kabli, więcej bezpieczeństwa
W skład nowego układu zaawansowanego sterowania procesami (APC) wchodzą: funkcja częściowego importu/eksportu w czasie produkcji, bloki funkcyjne APC oraz bieżąca rejestracja zmian w sterowniku. Funkcja częściowego importu w czasie produkcji pomaga zredukować ryzyko przestoju. Zwiększa równocześnie produktywność podczas operacji wdrożenia i konserwacji umożliwiając dodawanie nowych programów, procedur i instrukcji dodatkowych, wpływając także na wymianę już istniejących. Nowe bloki funkcyjne APC uwzględniają długie procesy w czasie martwym i zapewniają prostsze sterowanie wielowymiarowe dzięki wbudowanej automatycznej regulacji.
Nowe narzędzia bezpieczeństwa przeznaczone do użytku z programowalnymi sterownikami automatyki Allen-Bradley GuardLogix obejmują pakiet 10 konkretnych instrukcji obróbki metalu, certyfikowanych przez niemieckie Berufsgenossenschaften (BG) jako spełniające wiodące standardy bezpieczeństwa. Wraz z tą wersją dostępny jest także nowy programowalny sterownik automatyki GuardLogix L63S. Dzięki temu, że sterowniki GuardLogix służą realizacji funkcji bezpieczeństwa i funkcji podstawowych/standardowych, mniej czasu potrzeba na przeprowadzenie programowania, walidacji i testów. Wykorzystanie tego samego sterownika do funkcji podstawowych i bezpieczeństwa pozwala także ograniczyć koszty okablowania.
W stronę Ethernetu
Nowe funkcje informatyczne w systemie Architektury Zintegrowanej pojawiły się wraz z wprowadzeniem przez Rockwell Automation rodziny Stratix. W jej skład wchodzi sprzedawana pod wspólną marką Rockwell Automation i Cisco, linia modularnych przełączników zarządzanych, które posiadają cechy przydatne informatykom i specjalistom od automatyki. Inne serie produktów w ofercie to smiędzy innnymi zagnieżdżone systemy sterowania, a także rodziny stałych przełączników zarządzalnych i niezarządzalnych oraz nośników fizycznych. Wszystkie produkty wykorzystują standardową, niemodyfikowaną sieć Ethernet. Ponadto są zoptymalizowane do zastosowań EtherNet/IP oraz w systemie zintegrowanej architektury.
Warto w tym miejscu podkreślić, że jednym z wniosków płynących z Automation Fair 2008 jest coraz bardziej niepodzielne królowanie Ethernetu w systemach dla przemysłu. Właściwie wszyscy wystawcy, którzy mieli ofertę związaną z przesyłem danych, wykorzystywali ten właśnie standard. Dla Rockwella kluczowe jest w tym względzie partnerstwo z Cisco – czołowym dostawcą rozwiązań sieciowych na świecie. Kolejnym trendem, o którym mówiono podczas Automation Fair 2008, jest coraz większy problem wykwalifikowanych kadr inżynierskich. Dla firm ze Stanów Zjednoczonych powoli staje się to wręcz niebezpieczne. Rozmówcy Control Engineering Polska – przedstawiciele Rockwell Automation – przyznali, że to szansa dla zdolnych pracowników przemysłu w krajach naszego regionu. Koncern chcąc się rozwijać, tworzy i rozbudowuje lokalne centra technologiczne, które zapewniają dostęp do kompetentnych i stosunkowo niedrogich pracowników. Coraz większy wkład w prace koncepcyjne mają mieć między innymi pracownicy Rockwell Automation z Polski oraz Czech.
Autor: Tomasz Gołębiowski