LG Electronics w Mławie chce o 40 proc. zwiększyć produkcję i przyjąć nowych pracowników.
Należące do LG Electronics zakłady w Mławie oraz Kobierzycach są głównymi producentami odbiorników telewizyjnych i monitorów komputerowych w LG Electronics w Europie. Fabryka w Mławie zatrudnia obecnie blisko 2 tys. osób i jest jednym z największych pracodawców na Mazowszu.
Należąca do koreańskiego koncernu spółka planuje w tym roku wyprodukowanie 6 mln telewizorów LCD, plazmowych oraz monitorów. To o 1,7 mln sztuk więcej niż w roku 2008. Mimo spadku cen detalicznych (w ub. roku ok. 15 proc., w tym roku nawet do 25 proc.) chce również zwiększyć przychody: z ubiegłorocznych 1,7 mld dol. do ponad 2 mld dol. W tym celu będzie zwiększać zatrudnienie. Pierwsze przyjęcia zaczęły się już w tym tygodniu. Na razie spółka chce zatrudnić 130 osób jako pracowników sezonowych. Władze nie wykluczają kolejnych przyjęć w miarę wzrostu produkcji.
Początek roku był obiecujący. W styczniu spółka zwiększyła sprzedaż o 70 proc. wobec 2008 roku. W lutym jednak utrzymała ją na poziomie ubiegłorocznym, a podobny rezultat powinien przynieść marzec. Firma ma kłopoty z częściami sprowadzanymi z Azji. Dostawcy nie przewidzieli, że zamówienia, zamiast spadać, mogą wzrosnąć. Tymczasem już w kwietniu i maju zakład powinien osiągnąć miesięczną wydajność 600 tys. sztuk.
Zwiększenie produkcji ma umożliwić m.in. lepsza organizacja dostaw części i produktów, zmniejszenie zapasów i cięcie kosztów. W 2008 roku zakład w Mławie został uznany w koncernie za najlepszy poza granicami Korei pod względem wydajności i terminowości dostaw. W tym roku przewidywane są także zmiany organizacyjne, które zwiększą rolę polskich menedżerów w spółce.
LG Electronics w Mławie to dawne zakłady Curtis Electronics należące do Zbigniewa Niemczyckiego. Koreańczycy przejęli je dziesięć lat temu. Obecnie największą część produkcji to telewizory LCD – 44 proc., i monitory LCD – 40 proc. Pozostałe 16 proc. to plazmy.
Jeśli spółce uda się zwiększyć produkcję, zrobi to na przekór sytuacji w branży. Producentów elektroniki użytkowej coraz mocniej dotyka kryzys i spadek zamówień. Zdaniem wicedyrektora Departamentu Instrumentów Wsparcia w Ministerstwie Gospodarki Teresy Korycińskiej firmy produkujące telewizory w Polsce rozważają znaczne cięcia liczby zaplanowanych wcześniej etatów. Według wrocławskiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu może się na to zdecydować LG Display w Kobierzycach.
Źródło: Rzeczpospolita